Zamknij

Praga walczy z Airbnb. Władze chcą mocno ograniczyć wynajem mieszkań

Nina Czochara
05.02.2020 12:26
Airbnb
fot. Shutterstock

Praga jest kolejnym miastem w Europie, które chce ograniczyć wynajem mieszkań przez popularny serwis Airbnb. Władze stolicy i mieszkańcy mają dość oblężenia turystycznego, które gwałtownie zmienia charakter zabytkowego miasta. Zapowiedziano zmiany, które sprawią, że turystom będzie znacznie trudniej wynająć mieszkanie w czasie urlopu.

Praga stała się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Europie - szczególnie na weekendowe wyjazdy. Popularność tego miejsca wpłynęła też na zwiększenie się oferty wynajmu przez serwis Airbnb. Krótkoterminowy wynajem mieszkań mocno wpłynął jednak na ceny na rynku nieruchomości. Mieszkańcy skarżą się nie tylko na wyższe ceny czynszu, ale również na imprezy, które turyści często organizują w wynajmowanych mieszkaniach. Właśnie dlatego władze podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczeń. 

- Chcę oddać Pragę z powrotem jej mieszkańcom. Airbnb zmieniło ją w rozproszony hotel i zjada miasto od środka - powiedział burmistrza Pragi, Zdenka Hriba, brytyjskiemu "Observerowi".

Praga: nowe zasady wynajmu przez Airbnb

Zgodnie z nowymi zasadami, właściciele nie będą mogli krótkoterminowo wynajmować lokali, chyba że sami w nich mieszkają i zwalniają je tylko tymczasowo np. gdy wyjeżdżają na wakacje, do rodziny itd. Poprzez Airbnb będzie można jednak wynajmować pojedyncze pokoje we własnych domach. Jest to więc w pewnym sensie powrót do podstawowej idei Airbnb, które miało pomóc w uzyskaniu dodatkowego dochodu ludziom tymczasowo opuszczającym swoje mieszkania lub chcącym podzielić się na kilka dni jednym z pokoi. 

Zobacz także

- To wyszło daleko poza oryginalny pomysł "ekonomii dzielenia się", w którym miałeś przenocować u siebie turystę, zrobić mu śniadanie i opowiedzieć coś o mieście - dodał burmistrz Pragi.

Praga zadeklarowała, że wraz z 10 innymi miastami w Europie wystosuje list do władz Unii Europejskiej, w których domaga się uregulowania kwestii krótkoterminowego wynajmu nieruchomości. Ograniczenia krótkoterminowego wynajmu wprowadziły już m.in.:  BarcelonaMadryt, Palma na Majorce, Amsterdam czy  Berlin

Stolicę Czech zamieszkuje około 1,3 mln osób. W 2018 roku Pragę odwiedziło blisko 8 mln turystów.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: The Guardian, onet.pl

___

RadioZET.pl/NC