Zamknij

Prezes easyJet obniżył swoją pensję o 160 tys. zł. To początek zmian polityki brytyjskiego przewoźnika

Redakcja
01.02.2018 11:17
Prezes easyJet obniżył swoją pensję o 160 tys. zł. To początek zmian polityki brytyjskiego przewoźnika
fot. Pixabay

Nowy dyrektor generalny brytyjskiej linii easyJet, Johan Lundgren, postanowił zmniejszyć wysokość swojego wynagrodzenia po to, aby było równe pensji jego poprzedniczki. Prezes zapowiada istotną zmianę polityki firmy.

Wszystko zaczęło tuż po ujawnieniu, jakie są różnice w zarobkach zatrudnianych kobiet i mężczyzn w przypadku dużych brytyjskich firm. Pierwsze publikacje wskazały na znaczące dysproporcje. Okazało się, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w liniach lotniczych EasyJet wynosi blisko 52 procent. Jak poinformowano, głównym powodem jest brak równowagi płci wśród pilotów, którzy mają najwyższe płace w firmie.

Lundgren dołączył do linii easyJet 1 grudnia 2017 roku. Jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa była prośba do zarządu o obniżenie wynagrodzenia. W efekcie roczna pensja Lundgrena pierwotnie ustalona na 740 tys. funtów zostanie zredukowana o 34 tys. funtów (czyli równowartość 160 tys. złotych). Jest to kwota, którą w ubiegłym roku otrzymała jego poprzedniczka, Carolyn McCall.

Zagłosuj

Czy popierasz zmieszanie różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn?

Liczba głosów:

To jednak nie koniec zmian. Linia lotnicza planuje również zwiększyć liczbę kobiet pracujących na stanowisku pilota. „Do 2020 roku kobiety mają stanowić 20 procent wszystkich pilotów w brytyjskiej linii” — zapowiedział w oświadczeniu nowy prezes.

Teraz Johan Lundgren stawiany jest jako wzór walki o równe płace niezależnie od płci. W opozycji pojawia się Alan Joyce, szef linii Qantas, który w zeszłym roku podwoił swoje zarobki. Aktualny kontrakt Joyce’a opiewa na kwotę 25 mln USD.

Źródło: tvn24bis.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC