Zamknij

Przez Kansas przeszło tornado i bardzo silne burze. Zanotowano też grad o średnicy 7 cm

28.05.2021 12:07
Tornado
fot. Shutterstock

Mieszkańcy jednego ze środkowych stanów USA musieli się ostatnio zmierzyć ze złą sytuacją pogodową. Przez Kansas przetoczyły się intensywne burze z gradem o pokaźnej średnicy. Zarejestrowano także tornada. W internecie znalazły się nagrania, na których widać trąby powietrzne w tym regionie.

W środę nad północno-zachodnią częścią Kansas uformowały się burze, którym towarzyszyły inne gwałtowne i niebezpieczne zjawiska pogodowe. W hrabstwie Ellis wiał dodatkowo bardzo silny wiatr, a także padał grad. Miejscami osiągał on średnicę nawet 7 cm.

Do sieci trafiły też materiały, które pokazują tornada zanotowane właśnie w tych okolicach. Służby miały pełne ręce roboty, a specjaliści regularnie wydawali alarmy przed możliwością pojawienia się kolejnych groźnych incydentów.

Przez Kansas przeszło tornado i bardzo silne burze. Zanotowano też grad o średnicy 7 cm

W Kansas w ostatnim czasie zarejestrowano gwałtowne zjawiska pogodowe. W środę w jednej części stanu pojawiły się tornada, intensywne burze, obfite ulewy, a także opady gradu. Jak podaje portal TVN Meteo, w mieście Hays kulki spadające z nieba osiągały średnicę nawet 7 cm.

Służby miejskie miały ręce pełne roboty, gdyż ogromna ilość deszczu w krótkim czasie doprowadziła też do podtopień. Sprawy nie ułatwiał też wiejący z dużą prędkością wiatr - chwilami osiągał on nawet 110 km/h.

Mieszkańcy tych regionów zgłaszali również informacje o pojawiających się trąbach powietrznych. I choć w takim sezonie nie jest to nic nadzwyczajnego, wciąż trzeba na nie uważać. Już sam wiatr połamał drzewa, uszkodził dachy budynków i pozrywał linie energetyczne.

Do internetu trafiły nagrania, na których udało się zarejestrować tornada w Kansas w ostatnich dniach. Zobaczcie, jak wyglądały.

Źródło: TVN Meteo