Zamknij

Przyleciał do Polski z paszportem PRL. Mężczyzna zaskoczył Straż Graniczą

31.07.2020 10:26
Paszport podróż
fot. Pixabay

Podczas odprawy na krakowskim lotnisku w Balicach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 70-letniego pasażera z nieważnym paszportem. Mężczyzna, który przyleciał z Chicago, przedstawił do kontroli dokument wydany w 1992 roku, na starym wzorze paszportu z PRL. Dokument ten był nieważny od kilkudziesięciu lat. 

Jak podał karpacki oddział Straży Granicznej, mężczyzna po przylocie do Polski przedstawił do kontroli paszport Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serii RA, który został wydany w roku 1992 w Chicago. Dokument już dawno stracił ważność. 

Podróżował z Chicago do Polski na paszporcie PRL

70-letni mężczyzna, poza nieaktualnym paszportem, nie miał przy sobie innego polskiego dokumentu. Co więcej, jego dane nie znajdowały się w systemie PESEL, więc pojawił się problem z ustaleniem polskiego obywatelstwa.

Mężczyzna podróżował z żoną, obywatelką Polski, która przeszła kontrolę graniczną bez problemu. Strażnicy pozwolili mężczyźnie przekroczyć granicę na podstawie odnalezionego w Urzędzie Stanu Cywilnego aktu ślubu.

paszport z prl
fot. KOSG

Pasażer został też poinformowany o konieczności złożenia wniosku o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego do Wojewody Mazowieckiego,  a następnie, na jego podstawie, do wyrobienia nowego dokumentu paszportowego.

Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób pasażer z paszportem z PRL został wpuszczony do samolotu w USA. Odpowiedź jest jednak prosta - mężczyzna ma także amerykański dokument i to nim posługiwał się podczas odprawy w Chicago.

Źródło: karpacki.strazgraniczna.pl