Zamknij

Powstanie trasa spacerowa przez Pustynię Błędowską. Może stać się nową atrakcją turystyczną

14.04.2021 15:44
Pustynia Błędowska
fot. Shutterstock

Na terenie Pustyni Błędowskiej powstanie trasa o łącznej długości 9 kilometrów. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie szlakami będzie to sieć licząca blisko 30 kilometrów. Nowa inwestycja ma szansę stać się atrakcją, która przyciągnie turystów. 

Budowa drogi jest częścią projektu pod nazwą "Wrota do Pustyni Błędowskiej", który został ogłoszony na początku minionego roku. To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz.

Trasa ma łączyć Dąbrowę Górniczą w woj. śląskim z gminą Klucze w Małopolsce. Początkowo zakładano, że ta leśna droga, a zarazem trasa widokowa dla turystyki pieszej, rowerowej czy nordic walkingu, będzie gotowa do jesieni zeszłego roku. Prace spowolniła jednak pandemia COVID-19. Kłopoty nie zatrzymały natomiast projektowania, uzgodnień terenowych i przygotowań do przetargu.

Najlepszą ofertę w ogłoszonym w grudniu ub. roku postępowaniu przetargowym zaoferowała firma Hucz z Boronowa. We wtorek podpisano umowę na realizację przedsięwzięcia, które powinno być gotowe najdalej w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

Powstanie trasa spacerowa przez Pustynię Błędowską

Celem projektu jest stworzenie 9-kilometrowej trasy. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie drogami, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi powstanie sieć licząca 30 kilometrów. 

– Jestem przekonany, że inwestycja będzie oddana do użytku przed kolejnym sezonem, czyli nie później niż na początku 2022 roku – poinformował przedstawiciel wykonawcy prac, Piotr Hucz.

Kilka milionów złotych na realizację przedsięwzięcia wydadzą Lasy Państwowe, natomiast po stronie samorządu będzie zbudowanie infrastruktury parkingowej, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijkami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów, w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. W pobliżu można podziwiać Lipy Dobieckie - pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370-390 lat.

Obecnie, wybierając się na Pustynię Błędowską, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. W pobliżu znajduje się także Park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza