Zamknij

Saharyjski pył dotarł nad Polskę. Wywołał na niebie niezwykłe zjawisko

24.02.2021 09:35
Pomarańczowy zachód słońca nad Warszawą
fot. Shutterstock

We wtorek nad Polskę dotarł pył znad Sahary. Uniesiony przez silne wiatry piasek sprawił, że na niebie w wielu miejscach kraju można było zaobserwować niezwykłe zjawisko. Zabarwiło się ono na soczyście pomarańczowy kolor i wyglądało nieco apokaliptycznie. Sami zobaczcie.

Już od kilku dni specjaliści alarmowali, że niebawem nad naszym krajem po raz kolejny pojawi się pył znad Sahary. Kalima - bo tak nazywa się to zjawisko - jest wynikiem burz piaskowych, które szaleją nad największą pustynią na Ziemi. Zazwyczaj dotyka ono Wyspy Kanaryjskie, ale tym razem dotarło także do Polski.

Saharyjski piasek sprawił, że widoczność w wielu regionach naszego kraju była ograniczona, a na niebie można było obserwować soczyście pomarańczowy zachód słońca. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się nieco apokaliptycznie.

Pył znad Sahary nad Polską. Na niebie powstało niezwykłe zjawisko

Pył pustynny dotarł do Polski we wtorek (23 lutego) i początkowo gromadził się nad północnymi i zachodnim regionami kraju. Stopniowo jednak zaczął się zwiększać jego obszar występowania i był widoczny także nad Warszawą czy w górach.

Nad stolicą niemal przez cały dzień unosiła się żółto-pomarańczowa poświata, która ograniczała widoczność. Najlepiej jednak kalimę widać było o wschodzie i zachodzie słońca, bo właśnie wtedy światło załamywało się na saharyjskim kurzu i sprawiało, że niebo przybrało soczystą pomarańczową barwę.

O pojawieniu się pyłu znad marokańskiej części Sahary informował też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści zwrócili uwagę na mętne powietrze unoszące się nad Bałtykiem Południowym, w tym nad Zatoką Gdańską.

Do sieci trafiły też zdjęcia wykonane przez mieszkańców różnych regionów Polski. Ukazują one, jak kalima prezentowała się nad naszym krajem. Robią wrażenie, prawda?

Źródło: Twoja Pogoda, Onet