Zamknij

Pasażerce odwołali lot. Linia przypadkowo zwróciła jej za bilet 80 mln złotych

07.07.2020 09:34
Pasażerce odwołali lot. Linia przypadkowo zwróciła jej za bilet 80 mln złotych
fot. Flickr

Linie lotnicze Qatar Airways miały zwrócić jednej z pasażerek 2 tys. dolarów za lot, który został odwołany z powodu pandemii. Zamiast tego omyłkowo przelały na jej konto niemal 20 mln dolarów (prawie 80 milionów złotych). 

Takiej kwoty na swoim koncie Jessica Tam, klientka linii Qatar Airways, z pewnością się nie spodziewała. Chociaż nagły przypływ 80 mln złotych brzmi jak piękny sen, była to po prostu zwykła pomyłka przewoźnika. 

Qatar Airways. Kosztowna pomyłka linii

Jessica Tam spodziewała się zwrotu około 2 tys. dolarów – tyle kosztował ją bilet za odwołany lot z Dżakarty do Londynu. Zamiast tego otrzymała prawie 20 mln miliona dolarów, czyli równowartość niemal 80 mln złotych. Jak to możliwe?

Jak wyjaśnia portal Simply Flying, błąd był spowodowany przeliczeniem waluty w czasie zwrotu. Bilet lotniczy został opłacony w rupiach indonezyjskich i kosztował ponad 28 milionów rupii.  W czasie procesu zwrotu dokonano przypadkowej zamiany waluty z rupii na dolary australijskie. W efekcie klientka otrzymała 28 milionów dolarów australijskich zwrotu, co przekłada się na 20 milionów dolarów amerykańskich. Na szczęście dla linii Qatar Airways błąd został szybko zauważony i naprawiony - gigantyczna suma wróciła do przewoźnika. 

Błędy przeliczania walut są częstą przyczyną błędów taryfowych, co przekłada się na absurdalnie tanie loty. Powstały nawet specjalne, zamknięte fora lotnicze, na których użytkownicy wymieniają się informacjami na temat błędów w taryfach.

Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest po prostu błąd ludzi. Dotyczy to zarówno błędów w przeliczaniu walut, jak i literówek czy opłat zgłoszonych dla niewłaściwej klasy podróży.

Źródło: Simply Flying