Zamknij

Rafa koralowa zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Proces ten będzie nadal postępował

21.09.2021 14:57
Rafa koralowa
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach opublikowano badania, z których wynika, że rafa koralowa od lat 50. XX wieku zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Niestety specjaliści nie mają dla nas dobrych wiadomości, gdyż twierdzą, że tendencja ta nadal będzie się utrzymywać. Zmieniający się klimat może doprowadzić do jej całkowitego zniknięcia.

17 września w czasopiśmie "One Earth" opublikowano zatrważające wyniki badań. Naukowcy, którzy przyglądali się przez ostatnie dekady zmianom dotyczącym rafy koralowej, nie mają wątpliwości - zmniejszyła ona swoją powierzchnię o połowę. Proces ten zaobserwowano już w latach 50. XX wieku. I wygląda na to, że wciąż będzie postępował.

Rafa koralowa kurczy się w wyniku zanieczyszczenia wody, łowienia zbyt dużej liczby ryb, a także przez zmiany klimatu. Trudno w to uwierzyć, ale przez ostatnie kilkadziesiąt lat ubyło jej aż o połowę.

Rafa koralowa zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Proces ten będzie nadal postępował

W ostatnim czasie obserwujemy na całym świecie coraz wyższą temperaturę powietrza i wody, wzmożone topnienie lodowców, wycinkę drzew na masową skalę czy pojawianie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w miejscach, w których do tej pory nie występowały. Tak właśnie zmienia się klimat na Ziemi, co ma fatalne konsekwencje nie tylko dla człowieka, ale też dla innych gatunków zwierząt i roślin.

Przez to m.in. wymiera rafa koralowa, której obszar w ciągu ostatnich 70 lat znacznie się zmniejszył. Naukowcy w opublikowanym ostatnio badaniu potwierdzili, że już w tej chwili ubyło jej aż o połowę. A wszystkiemu winne są zmiany klimatu, zanieczyszczenia czy działalność człowieka w postaci m.in. przełowienia oceanów.

Specjaliści przeanalizowali ponad 14 tys. różnych badań prowadzonych w 87 krajach. Jasno wynika z nich, że z roku na rok sytuacja rafy koralowej jest coraz gorsza. Ubywa ryb i roślin, a w efekcie powierzchnia rafy zmniejszyła się od lat 50. XX wieku o połowę.

Rafy koralowe należą do najbardziej wrażliwych ekosystemów na naszej planecie, więc są pierwszymi, które naprawdę doświadczają skutków zmian klimatycznych. W latach 60. i 70. odnotowano dość dramatyczne ich spadki. Jeśli spojrzymy na trendy na poziomie kraju w zakresie pokrycia rafy koralowej, widzimy, że największe spadki występują w Papui-Nowej Gwinei, na Jamajce i Belize - czytamy w przytoczonej przez TVN Meteo wypowiedzi Tylera Eddy'ego, naukowca z Memorial University of Newfoundland, który prowadził badania.

Niestety tendencja ta będzie się utrzymywała, gdyż zmiany klimatu wciąż postępują. A wraz z nimi kurczyć się będą kolejne obszary pokryte rafą koralową.

Źródło: TVN Meteo