Zamknij

Ranking najbardziej punktualnych linii lotniczych świata. Duży spadek LOT-u

Redakcja
07.01.2019 12:20
Ranking najbardziej punktualnych linii lotniczych świata. Duży spadek LOT-u

OAG, firma z branży lotniczej, opublikowała najnowsze zestawienie najpunktualniejszych przewoźników oraz lotnisk na świecie. Wśród 20 wyróżnionych zabrakło jednak polskich przedstawicieli.

Liga Punktualności OAG (OAG Punctuality League) to coroczne zestawienie najbardziej punktualnych przewoźników lotniczych oraz lotnisk z całego świata. W tegorocznej edycji OAG przeanalizowała dane z aż 54 mln lotów. Warto pamiętać, że w rankingu dopuszcza się „akademicki kwadrans” – jeśli wylot lub przylot nastąpił do 15 minut po planowanym czasie, jest on uznawany w branży lotniczej za zgodny z harmonogramem.

Te linie lotnicze są najbardziej punktualne [TOP 20]

W tegorocznym rankingu miano najbardziej punktualnej linii świata przypadło Copa Airlines, czyli panamskiemu przewoźnikowi narodowemu. Z zestawienia dowiadujemy się, że 89,79 proc. lotów tych linii w 2018 roku odbyło się punktualnie. Na drugim miejscu znalazł się łotewski przewoźnik airBaltic (89,17 proc.), który jednocześnie był najbardziej punktualnym przewoźnikiem w Europie. Na trzecim miejscu znalazły się Hong Kong Airlines (88,11 proc.).

www.oag.com
fot. www.oag.com

PLL LOT zostały sklasyfikowane na 71. miejscu ze wskaźnikiem 72,5 procent. To spory spadek, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2015 roku LOT zajmował 10. miejsce pod względem punktualności na świecie (88,88 proc.).

Zobacz także

Które lotniska są najbardziej punktualne?

Na czele punktualnych lotnisk w kategorii wielkich (20-30 mln pasażerów rocznie) jest rosyjskie Szeremietiewo, gdzie 87 procent rejsów przewoźnicy zrealizowali na czas. Na drugiej pozycji znalazła się stolica Kataru, Ad-Dauha (84,91 procent punktualnych rejsów), a na trzecim amerykańskie Minneapolis z wynikiem 84,02 proc.

Ranking zawiera też zestawienia dotyczące lotnisk małych (2,5-5 mln pasażerów), średnich (5-10 mln), dużych (10-20 mln) i megalotnisk (powyżej 30 mln pasażerów). Wśród najmniejszych przoduje Mińsk. Najpunktualniejszym średnim lotniskiem okazała się Panama City, dużym lotniskiem japońska Osaka (wśród 20 najlepszych nie ma Okęcia) i mega - także japońskie Tokyo Haneda.

Polskie porty lotnicze nie wypadły najlepiej. Lotnisko Chopina, które zajęło dopiero 124. miejsce na świecie w „lidze punktualności”. W kategorii średnich lotnisk warszawski port zajął 35. miejsce.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC