Zamknij

Ranking najbardziej "zielonych" stolic w Europie. Jak w zestawieniu wypadła Warszawa?

Redakcja
25.01.2019 15:02
Wiedeń
fot. Shutterstock

Firma Compare the Market opublikowała ranking najbardziej "zielonych" stolic Europy. Miasta porównano w różnych kategoriach, oceniając m.in. długość ścieżek rowerowych, powierzchnię terenów zielonych czy jakość wody płynącej z kranów. W tegorocznym zestawieniu zwyciężyła stolica Austrii - Wiedeń. 

25 stolic Europy zostało ocenionych w dziesięciu różnych kategoriach, m.in. pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza, ale także tego, jak żyje się jego mieszkańcom i jak wielu z nich zamiast autem dociera do miejsca pracy pieszo lub na rowerze. Co więcej, podczas analizy stolic pod uwagę wzięto również wyniki badania portalu Numbeo, dotyczącego poziomu życia, które uwzględnia dane takie jak koszty życia, łatwość wynajmu lub zakupu mieszkania, poziom przestępczości oraz jakość opieki zdrowotnej. Zwycięzca mógł być tylko jeden. 

Wiedeń najbardziej zieloną stolicą Europy

Numerem jeden w zestawieniu jest Wiedeń. W porównaniu do innych europejskich miast, może pochwalić się najdłuższą siecią ścieżek rowerowych - 1,3 tys. kilometrów oraz najlepszą jakością wody - pochodzącej z austriackich Alp. „Najsłabsze punkty” miasta to czas spędzany przez mieszkańców w korkach - 115 godzin rocznie oraz powierzchnia terenów zielonych.

Kolejne miejsca na podium zajęły Berno i Helsinki. Stolica Finlandii niemal dorównuje liderowi długością tras rowerowych (jest ich 1,2 tys. kilometrów) i ma więcej terenów zielonych, ale zanieczyszczenie powietrza jest większe, a poziom życia niższy. Z kolei stolica Szwajcarii może pochwalić się najwyższym poziomem życia wśród wszystkich badanych miast.

Najczystszą stolicą w Europie okazał się Dublin, a najbardziej zanieczyszczonym bułgarska Sofia. Na jazdę po mieście nie powinni narzekać mieszkańcy Lublany, którzy na stanie w korkach poświęcają tylko 80 godzin w ciągu roku.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa: co warto zobaczyć? Oto 10 największych atrakcji stolicy 

Zobacz także

Warszawa na 18. miejscu zestawienia

Jak w rankingu najbardziej zielonych stolic wypadła Warszawa? zajęła w rankingu 18. miejsce, wyprzedzając m.in. Paryż, Brukselę, Lizbonę i Rygę. Niestety pod względem zanieczyszczenia plasujemy się na niechlubnym drugim miejscu, ale mamy 457 km ścieżek rowerowych co jest całkiem dobrym wynikiem. Także ilość terenów zielonych na terenie Warszawy pozytywnie wypada na tle innych miast - jest wyższa niż np. w Budapeszcie, Amsterdamie oraz w zwycięskim Wiedniu.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazła się Moskwa. Miasto ma najniższy poziom życia, bardzo zanieczyszczone powietrze (33 µg/m3) i niewiele mniejszą (189) liczbę godzin spędzanych w korkach niż Dublin. Co więcej, stolica Rosji oferuje mieszkańcom najniższą jakość wody pitnej.

Zobacz także

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC