Zamknij

Wybrano najlepsze miasta świata. Na prestiżowej liście pojawił się Kraków

14.07.2020 13:02
Kraków
fot. Pixabay

Serwis Travel and Leisure opublikował ranking najlepszych miast świata. Mamy powód do dumy, bo wśród wyróżnionych pojawiło się jedno miasto z Polski. To Kraków, który regularnie pojawia się w światowych zestawieniach. 

Zestawienie World's Best Awards powstaje na podstawie ankiety. Każdego roku serwis Travel and Leisure prosi czytelników, aby podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży po świecie. Przesyłają oni swoje opinie na temat zabytków, atrakcji turystycznych, kultury, kuchni, hoteli, życzliwości tubylców czy sklepów. Na tej podstawie powstaje ranking najlepszych miast świata.

Najlepsze miasta świata

W tegorocznym zestawieniu dwa pierwsze miejsca zajmują miasta w Meksyku – Oaxaca oraz San Miguel de Allende. W przypadku pierwszego z miast docenione zostały ciekawa historia, kuchnia oraz niezwykła architektura. Historyczne centrum Oaxaca zostało wpisane wraz ze stanowiskiem archeologicznym w Monte Albán na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują zabytki sztuki sakralnej. 

San Miguel de Allende nosi miano najbardziej kolorowego (i fotogenicznego) miasta w Meksyku. Już sam spacer po tutejszych, niezwykle klimatycznych uliczkach robi ogromne wrażenie. W 2008 roku zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na wspaniale zachowane fortyfikacje oraz Sanktuarium Jesús Nazareno de Atotonilco. 

Na trzeciej pozycji pojawiło się miasto Hoi An. O uroku tego miejsca decydują dzielnica tradycyjnych domów kupieckich, klimatyczne uliczki i wszechobecne lampiony. Hoi An nazywane jest czasem kulturalną stolicą Wietnamu. W 1999 roku miasto zostało wpisane do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. 

ZOBACZ TAKŻE: Wybrano najpiękniejszą wyspę świata. "To prawdziwy cud natury"

Kraków wśród wyróżnionych miast

W zestawieniu pojawił się również Kraków. Chociaż zajął ostatnie, bo 25. miejsce rankingu, znalazł się na liście wśród naprawdę wyjątkowych miast. W zestawieniu pojawiły się m.in. Bangkok w Tajlandii, Singapur, Tokio czy Siem Reap w Kambodży. Jest też kilka europejskich miast -  Rzym, Florencja, Lizbona i Porto. W rankingu zabrakło jednak popularnych turystycznie miast jak Paryż czy Barcelona. 

Ranking najlepszych miast świata 2020

 1. Oaxaca, Meksyk
 2. San Miguel de Allende, Meksyk
 3. Hoi An, Wietnam
 4. Chiang Mai, Tajlandia
 5. Florencja, Włochy
 6. Kioto, Japonia
 7. Udajpur, Indie
 8. Luang Prabang, Laos
 9. Ubud, Indonezja
 10. Istambuł
 11. Mexico City
 12. Bangkok
 13. Rzym
 14. Jaipur, Indie
 15. Tokio
 16. Siem Reap, Kambodża
 17. Lizbona
 18. Charleston, Południowa Karolina
 19. Cuzco, Peru
 20. Porto, Portugalia
 21. Singapur
 22. Nowy Orlean
 23. Sewilla, Hiszpania
 24. Mérida, Meksyk
 25. Kraków, Polska

Źródło: www.travelandleisure.com