Zamknij

Rekordowa burza śnieżna w Teksasie. Miliony ludzi bez prądu

19.02.2021 14:28
Zima w USA
fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Mieszkańcy Teksasu w Stanach Zjednoczonych walczą w ostatnich dniach o przetrwanie. Region nawiedziła rekordowa burza śnieżna, która pozbawiła tysiące gospodarstw prądu. CNN podaje, że prawie 40 osób zginęło z powodu śnieżycy i mrozów.

W ostatnim czasie w wielu częściach Stanów Zjednoczonych zarejestrowano obfite opady śniegu, które dały się mieszkańcom we znaki. Najgorzej jednak przedstawia się sytuacja w Teksasie. W weekend nad tym rejonem rozpętała się rekordowa burza śnieżna. Przyniosła ona nie tylko śnieżycę, ale też wyjątkowo niskie temperatury.

W wyniku mrozów i utrudnień wywołanych złą pogodą życie straciło 38 osób. Tysiące domów i przedsiębiorstw zostało odciętych od prądu. Do dzisiaj Teksańczycy zmagają się z konsekwencjami złej aury, a National Weather Service ostrzega, że w najbliższych dniach sytuacja się nie poprawi.

Rekordowa burza śnieżna w Teksasie. Miliony ludzi bez prądu

Mieszkańcy Teksasu zapamiętają ostatni tydzień na długi czas. Na terenie tym na dobre zagościła zima, która przyniosła opłakane skutki. Rekordowo niskie temperatury i obfita śnieżyca sparaliżowały życie wielu osób. Uszkodzone zostały m.in. wiatraki, które zasilają wiele tutejszych gospodarstw w prąd. Przez to miliony osób straciły źródło ogrzewania.

Do dzisiaj prawie 300 tys. domów boryka się z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Na początku tygodnia liczba ta sięgała nawet 4,5 mln domostw. Mrozy sprawiły, że została zniszczona infrastruktura wodna i popękały niektóre rury. Wciąż istnieją też kłopoty w dostawie wody. Problem ten dotyka ok. 13 mln ludzi.

Służby podają, że w wyniku burz śnieżnych życie straciło 38 osób. Część padła ofiarą niskiej temperatury, a część brała udział w wypadkach samochodowych spowodowanych utrudnieniami na drodze.

Szacuje się, że skutki złej aury dotykają także mieszkańców innych stanów. 480 tys. osób z Oregonu, Luizjany, Mississippi, Kentucky, Ohio, Zachodniej Wirginii, Wirginii i Karoliny Północnej może doświadczać braku prądu i wody. Niebezpieczne warunki pogodowe na pewno utrzymają się do końca tego tygodnia, dlatego służby proszą mieszkańców o ostrożność.

Źródło: CNN