Zamknij

Rekordowe upały w Australii. Temperatura przekracza 41 stopni

23.02.2021 15:02
Plaża w Australii
fot. Shutterstock

Kiedy Europa i Ameryka Północna walczą z zimą, jakiej nie widziano od lat, w Australii notowane są kolejne rekordy ciepła. W niektórych miejscach słupki rtęci przekroczyły 43 stopnie. A to dopiero początek.

Północna półkula Ziemi zmaga się ostatnio z atakami surowej zimy. USA, Kanada, Europa, Japonia, a także Syberia już dawno nie doświadczyły tak obfitych opadów śniegu i tak niskich temperatur. W tym samym czasie całkowicie inaczej przedstawia się sytuacja w Australii.

W ostatnich dniach w stanie Queensland, który leży na zachodzie kontynentu, zanotowano rekordowo wysokie temperatury. W jednej z miejscowości przekroczyły one nawet 43 stopnie Celsjusza. Podobnie było także w innych regionach kraju.

Rekordowe upały w Australii. Temperatura przekracza 41 stopni

Australia ma za sobą rekordowo gorące dni. Teraz mieszkańcy tego kraju mogą nieco odetchnąć, ale jeszcze w niedzielę i poniedziałek słupki rtęci wskazywały bardzo wysokie temperatury.

W Rockhampton - mieście, które leży w Queensland - zarejestrowano najgorętszy lutowy dzień od 50 lat. Termometry pokazywały tam 41 stopni Celsjusza. W tym samym czasie w Brisbane temperatura wzrosła o cztery stopnie powyżej średniej.

Upały utrzymują się na całym kontynencie. Również we wschodniej części państwa słupki rtęci pokazywały od 38 do 41 stopni Celsjusza. Mieszkańcy borykają się nie tylko z gorącem, ale też z gwałtownymi burzami, które przechodzą nad ich głowami.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w stolicy kraju - Canberze - i w Sydney. Tutaj temperatura oscyluje wokół 26-28 stopni i daje nieco odetchnąć lokalnym. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że przynajmniej do końca tygodnia taki stan rzeczy się utrzyma.

Źródło: 9 News