Zamknij

Rijeka w Chorwacji: Europejska Stolica Kultury 2020. Jakie atrakcje oferuje?

Nina Czochara
05.02.2020 15:39
Rijeka
fot. Shutterstock

Urokliwa starówka, ciekawe zabytki, przepiękne widoki na wybrzeże Morza Adriatyckiego i najgłośniejszy karnawał w Chorwacji. Rijeka jest wciąż nieodkrytym klejnotem Adriatyku. Ma to swoje plusy, bo miasto nie zostało zniszczone przez masową turystykę. Dużym wyróżnieniem dla Rijeki jest to, że zdobyła tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2020.

Rijeka położona jest w północno-zachodniej jest Chorwacji, na zielonych wzgórzach w Zatoce Rijeckiej, u nasady zatoki Kvarner. To trzecie co wielkości miasto w kraju i główny port handlowy Chorwacji. Chociaż Rijeka jest popularnym punktem przesiadkowym dla gości odwiedzających wyspy Dalmacji, zatrzymuje się tutaj tak naprawdę niewielu turystów. A szkoda, bo miasto to może pochwalić się różnorodnością kulturową i wieloma wspaniałymi zabytkami. Nie bez powodu też - jako pierwsze miasto w Chorwacji - Rijeka zdobyła tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 

Rijeka. Stare Miasto i zabytki

W czasie wizyty w Rijece trzeba koniecznie wybrać się na spacer po Starym Mieście. To właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze zabytki, ulice z markowymi sklepami czy też liczne restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Ścisłe centrum Rijeki zamknięte jest dla ruchu samochodowego.

Rijeka - Chorwacja
fot. Shutterstock

Na terenie starówki znajduje XVII-wieczna katedra św. Wita oraz XVIII-wieczny kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Dziewicy Marii. Pośrodku Starego Miasta zachował się rzymski łuk z I wieku. Uwagę zwraca też średniowieczna wieża zegarowa. W centrum, w pobliżu starówki, znajduje się deptak Korzo - urokliwa ulica z kawiarniami. 

Do ważnych kulturalnie atrakcji Rijeki należy Chorwacki Teatr Narodowy im. Ivana Zajca. Budowa gmachu rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. W wykonanie malarskiej dekoracji na jego suficie teatru zaangażowany był sam Gustaw Klimt, późniejszy najwybitniejszy przedstawiciel secesji. Dziś w chorwackim gmachu odbywają się przedstawienia teatralne, operowe i baletowe.

Zobacz także

Trsat: zabytkowy zamek na wzgórzu

Wielbiciele pięknych widoków powinni koniecznie wybrać się na wzgórze Trsat (około 139 metrów n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się kamienna twierdza wzniesiona w XIII wieku. W niewielkiej odległości znajduje się XV-wieczny wieczny klasztor oraz kościół Franciszkanów oraz najstarsze w kraju sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej, nazywane często "chorwackim Nazaretem". Miejsce to jest popularnym celem pielgrzymek.

Trsat - Chorwacja
fot. Shutterstock

Na wzgórze prowadzi szlak składający się z niemal 560 schodów. Wspinaczkę po schodach wynagrodzi nam widok na przepiękną panoramę miasta.

Zobacz także

Karnawał w Rijece: największa impreza w Chorwacji

To największa coroczna impreza w kraju. Karnawał w Rijece odbywa się co roku, tuż przed Wielkim Postem. Chociaż całe wydarzenie trwa niemal miesiąc, najważniejszym punktem jest główna parada, tzw. Międzynarodowa Parada Karnawałowa. W tej głośnej i barwnej imprezie co roku bierze udział nawet 10 tys. osób.

W 2020 roku karnawał 2020 odbywa się między 17 stycznia a 26 lutego, jednak najważniejszy dzień karnawału przypada dokładnie na 23 lutego. Wydarzenie kończy tzw. spalenie Pusta, czyli kukły wyobrażającej urzędnika lub polityka.

Pogoda w Rijece: kiedy warto przyjechać? 

Do Rijeki, położonej w północno-zachodniej części kraju, warto przyjechać w okresie pomiędzy majem a październikiem. Średnie temperatury w tym czasie sięgają powyżej 22 st. Celsjusza w ciągu dnia. Najbardziej gorącym i suchym okresem jest szczyt sezonu letniego (lipiec i sierpień) - dzienna temperatura sięga 30 stopni. 

Rijeka - port
fot. Pixabay

Wielbiciele słonecznego wypoczynku muszą pamiętać, że w centrum Rijeki nie ma plaż. Znajdziemy je raczej na przedmieściach, około kilka kilometrów od centrum - można odwiedzić m.in plażę Sablićevo czy też Glavanovo. Wielu turystów wybiera się też na wypoczynek do pobliskiej miejscowości Opatija z wieloma urokliwymi odcinkami. 

Zobacz także

Źródło: "Chorwacja", Abraham Rudolf, Przewodnik National Geographic, 2016

___

RadioZET.pl/NC