Zamknij

W tych krajach uważaj na roaming! Możesz przywieźć wysokie rachunki z urlopu

Redakcja
17.09.2018 14:50
Telefon w czasie wakacji
fot. Shutterstock

Wysyłasz sms-y, odbierasz połączenia, a może korzystasz z internetu w czasie wakacji? Warto uważać, bo może cię to słono kosztować. Wystarczy samo włączenie transmisji danych, by sieć komórkowa naliczyła nam wysokie opłaty, nawet jeśli w praktyce z internetu wcale nie korzystamy. Podpowiadamy, co zrobić, by nie przywieźć wysokich rachunków z wakacji i podajemy cenniki roamingu u różnych sieci komórkowych.

Od ponad roku, możemy korzystać z telefonów na terenie Unii Europejskiej, nie martwiąc się o wysokie rachunki. Od 15 czerwca 2017 roku weszło bowiem w życie rozporządzenie „Roam like at Home”, które gwarantuje, że cena za usługi świadczone na terenie UE jest taka sama, jak w kraju macierzystym klienta (przy czym nałożono odpowiednie limity). I rzeczywiście w sieci Play, Orange, T-Mobile czy Plus, sms-y, mms-y i połączenia rozliczane są na takiej samej zasadzie jak w Polsce. Jeśli zatem w abonamencie mamy nielimitowane rozmowy i wiadomości, nie zapłacimy za nie również w krajach Unii Europejskiej.

Nieco inaczej wygląda sprawa z transmisją danych. Największe sieci komórkowe w Polsce oferują klientom podróżującym do krajów UE pakiety internetu, najczęściej wielkości 1,5 GB, do darmowego wykorzystania podczas pobytu w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein).

Planujesz dłuższy urlop za granicą? Przygotuj się na dodatkowe opłaty

Wprowadzony w czerwcu ubiegłego roku mechanizm rozliczeń "Roam Like at Home" przyniósł sieciom komórkowym spore straty. Z tego właśnie powodu, już od tego roku, trzeba przygotować się na dodatkowe koszty za używanie telefonu w krajach UE. Nie dotyczy to jednak tych osób, które wybierają się do krajów Unii Europejskiej na krótki urlop. Przedstawiciele sieci komórkowych chcą, aby opłaty ponosili ci klienci, którzy często i przez długi czas przebywają za granicą lub mieszkają tam na stałe, co wiąże się z regularnym korzystaniem z internetu. Chodzi o ograniczenie nadużycia ze strony osób stale mieszkających poza Polską.

– Klienci wyjeżdżający do UE nie poniosą dodatkowych opłat od razu, natomiast jeśli w 30-dniowym okresie obserwacji będą więcej korzystać z usług w roamingu UE lub będą częściej przebywać w krajach UE, to wówczas zaczną być im doliczane – powiedział Arkadiusz Majewski z biura prasowego Plusa, cytowany w "Gazecie Wyborczej".

Biuro prasowe Orange tłumaczy wprowadzenie dodatkowych opłat w ramach Polityki Uczciwego Korzystania (ang. Fair Use Police). – Takie zasady zostały wprowadzone przez wszystkich operatorów komórkowych w Polsce. Opłaty wynikające z FUP mogą zostać naliczone, jeśli klient w okresie czterech miesięcy częściej loguje się i używa telefonu w roamingu UE częściej niż w Polsce lub korzysta kolejno z wielu kart SIM w ramach roamingu UE – tłumaczą.

Podróż z telefonem
fot. Pixabay

Roaming w UE i innych krajach świata [Cennik]

W znanych sieciach komórkowych tj. Play, Orange, Plus czy T-Mobile opłaty za minutę wykonywanego połączenia, SMS czy MMS (na terenie krajów UE) są takie same jak w Polsce. Z dodatkowymi kosztami trzeba się jednak liczyć, wyjeżdżając do krajów spoza Unii Europejskiej. Każda sieć ma własny cennik i w każdej zależy on od strefy, do której wybiera się klient. 

ROAMING W SIECI PLUS:

 • W Strefie 1 (kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein) opłata za minutę wykonanego połączenia, SMS oraz MMS jest taka sama jak w Polsce. Dostępny jest również darmowy pakiet internetu do wykorzystania (w zależności od wykupionego pakietu).
 • W Strefie 2 (pozostałe kraje Europy, Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze, Turcja) opłata za minutę połączenia wynosi 6,15 zł, za SMS – 0,99 zł, za MMS – 3,43 zł.
 • W Strefie 3 (Kuba, Laos, Malediwy, Maroko, Mongolia, Turkmenistan, Uzbekistan, Wyspy Zielonego Przylądka, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie) za minutę połączenia musimy zapłacić 13,53 zł, natomiast w pozostałych krajach świata 8 zł. W przypadku wiadomoścu (dla krajów 3. strefy i reszty świata) trzeba zapłacić kolejno: 2 zł  SMS3,43 zł MMS, a transmisja danych rozliczana jest co 50 KB – 2,46 zł/50 kB.

ROAMING W SIECI ORANGE:

 • W Strefie 1 (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia,, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy)  opłata za minutę wykonanego połączenia, SMS oraz MMS jest taka sama jak w Polsce. Dostępny jest również darmowy pakiet internetu do wykorzystania (w zależności od wykupionego pakietu).
 • W Strefie 2 (Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze oraz pozostałe kraje i terytoria europejskie) minuta wykonanego połączenia to koszt 4,94 zł, SMS – 1,51 zł, MMS – 3,03 zł, internet – 1,51 zł/50 kB.
 • W Stefie 3 (Kanada, USA) za minutę rozmowy musimy zapłacić 5,24 zł, a za SMS – 1,51 zł, za MMS – 3,03 zł, za internet  – 1,51 zł/50 kB.
 • W Strefie 4 (Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Irak, Jordania, Liban, Oman, RPA, Singapur, Sudan, Syria, Tajlandia, Tajwan, Tunezja) minuta połączenia kosztuje 6,05 zł, a w strefie 5 (pozostałych krajach świata) - 8,07 zł. Z kolei SMS w obu strefach to – 1,51 zł, MMS – 3,03 zł, natomiast internet – 2,12 zł/50 kB.

ROAMING W SIECI PLAY:

 • W Strefie Euro (kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein)  za minutę połączenia, SMS, MMS oraz internet (określony pakiet) zapłacimy tak samo jak w Polsce.
 • W Strefie 1 (Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Kosowo, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina) 1-minutowa rozmowa kosztuje 5 zł, SMS – 1 zł, MMS – 2 zł, a internet – 3,6 zł/100 kB.
 • W Strefie 2 (pozostałe kraje) minuta połączenia to koszt 8 zł, SMS – 2 zł, MMS – 3 zł, a internet – 4,3 zł/100kB.

ROAMING W SIECI T-MOBILE:

 • W Strefie Euro za minutę wykonanego połączenia, SMS, MMS i internet zapłacimy tak samo jak w Polsce.
 • W pozostałych krajach za minutę rozmowy trzeba zapłacić 4,94-9,98 zł, za SMS – 4,94 zł, za MMS – 4,03 zł, a za internet – 3,63 zł/100 kB.

Nie korzystasz z internetu? Wyłącz transmisję danych

Aby uniknąć wysokich rachunków związanych z korzystaniem z internetu, warto pamiętać o wyłączeniu w telefonie transmisji danych. Okazuje się, że bo nawet jeśli w praktyce nie odwiedzamy stron internetowych ani nie korzystamy z aplikacji, sieć może naliczyć opłaty.

– Mimo bezpośredniego braku korzystania z internetu powinniśmy pamiętać, że telefon automatycznie może pobierać pewne aktualizacje, informacje o lokalizacji itp., co powoduje zużycie danych na koncie klienta. Przed wyjazdem zawsze zalecamy wyłączenie transmisji danych, jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych opłat – tłumaczył w rozmowie z "GW" Mateusz Piotrowski z biura prasowego Virgin Mobile.

Zobacz także

Źródło: Gazeta Wyborcza

___

RadioZET.pl/NC