Zamknij

Rodziny 500 plus ruszają na podbój Europy. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają

Redakcja
04.06.2018 10:16
Rodzina w górach
fot. Shutterstock

Na tegoroczne wakacje planuje wyjechać ponad 70 proc. Polaków. Jest to o 15 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku. Na wyjazd za granicę częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby niekorzystające z tego programu - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Okazuje się, że spośród 70 proc. Polaków planujących w tym roku na wakacje, około 40 proc. zamierza przeznaczyć między 1 tys. a 2 tys. zł na urlop dla jednej osoby. Niewiele ponad 12 proc. nie planuje przekroczyć budżetu wakacyjnego w wysokości 500 zł na osobę.

Jak czytamy w analizie przeprowadzonej na zlecenie Diners Club Polska:

- Aż 16,2 proc. osób biorących udział w badaniu dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wyjazdy stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny.

Jak podano w komunikacie, zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5 tys zł. Spośród tych osób aż 52 proc. spędzi urlop w Europie (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. 

Przeczytaj także: Program 500+ - zmiany 2018. Jak wypełnić nowy wniosek 500 plus?

Na zagraniczne wakacje za 500 plus

Ciekawe wyniki dotyczą osób korzystających z programu 500 plus. Jak czytamy w komunikacie:

- Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 Plus, niż niekorzystający z tego programu. W zeszłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa, w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego. 

Okazuje się, że najbardziej popularne wciąż pozostają wyjazdy krajowe (około 41 proc. badanych), ale znacznie wzrósł też odsetek osób planujących planujących zagraniczne wakacje -  ponad 27 proc.

W 2017 roku około 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska. W tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. 

Kto najchętniej planuje wakacje poza krajem?

Za granicę najchętniej wyjeżdżają Polacy między 30 a 39 rokiem życia - około 42 proc. z nich zamierza spędzić urlop w jednym z europejskich krajów. W raporcie znalazły się też osoby w wieku powyżej 70 lat - zaledwie 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw UE. Wakacje w Polsce najczęściej spędzają młodsi ankietowani - wypoczynek w kraju wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Wakacje poza granicami kraju najczęściej spędzają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Mieszkańcy wsi urlop najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. Aż 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać - jest to mniejszy procent niż w roku ubiegłym (ok. 52 proc. w 2017 r.)

Przeczytaj także: Czarny efekt 500 plus. Polki rezygnują z pracy

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC