Zamknij

Zamknięte miasto odcięte od świata. Żywność mieszkańcom muszą dostarczać śmigłowce

26.02.2021 10:31
Rosja. Zamknięte miasto odcięte od świata. Żywność mieszkańcom dostarczają śmigłowce
fot. SHUTTERSTOCK

Osiedle Ostrownoj w rosyjskim obwodzie murmańskim, które wciąż ma status miasta zamkniętego, zostało odcięte od świata. Wszystko z powodu remontu jedynego statku kursującego między nim i resztą Półwyspu Kolskiego. Żywność mieszkańcom dostarczają śmigłowce.

Miejscowość Ostrownoj, która położona jest w rosyjskim obwodzie murmańskim na Półwyspie Kolskim, nadal ma status miasta zamkniętego. Dawniej stacjonowały tam atomowe okręty podwodne i mieszkało prawie 15 tysięcy ludzi. Dziś natomiast osiedle liczy jedynie 1700 mieszkańców. 

Rosyjskie miasto odcięte od świata

Rosyjskie miasto Ostrownoj nie ma połączeń lądowych z resztą półwyspu. Do portu i zarazem centrum administracyjnego obwodu murmańskiego Murmańska można dotrzeć wyłącznie na pokładzie statku motorowego Kławdija Jełanskaja.

Jak podaje PAP, w połowie stycznia jednostka ta trafiła do remontu. Wówczas mieszkańcy osiedla zaalarmowali w mediach społecznościowych, że kurczą się zapasy żywności w sklepach.

Kławdija Jełanskaja jest w tej chwili ostatnią z łącznie ośmiu bliźniaczych jednostek zbudowanych w latach 70. XX w. dla ZSRR w byłej Jugosławii. Okręty nosiły imiona radzieckich aktorek teatralnych. Wszystkie były przygotowane do żeglugi w wodach Arktyki. Od dłuższego czasu powtarzały się na statku problemy techniczne.

W środę Ostrownoj otrzymał dwie tony owoców, warzyw i nabiału. Żywność została dostarczona mieszańcom za pomocą śmigłowca. Władze regionu zapowiedziały skierowanie do osiedla innego statku, który ma przywieźć osiem ton ładunku.

Kławdija Jełanskaja ma wrócić na stałą trasę w marcu, jednak - jak zaznacza portal The Barents Observer - termin ten może się przesunąć.

RadioZET.pl/PAP