Zamknij

Rosja potwierdza darmowe e-wizy dla Polaków. Bez opłat do Sankt Petersburga

Nina Czochara
23.09.2019 10:14
Sankt Petersburg
fot. Shutterstock

Rosja potwierdziła wcześniej podawane informacje: od 1 października wprowadza darmową e-wizę dla turystów odwiedzających Sankt Petersburg i cały region leningradzki. Z bezpłatnej wizyty będą mogli skorzystać obywatele 53 krajów, w tym Polacy. 

W ubiegłym tygodniu premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, zatwierdził listę 53 krajów, których obywatele będą mogli ubiegać się o darmowe e-wizy do Sankt Petersburga. Na liście znalazła się też Polska. Wiadomość o planie wprowadzenia bezpłatnych wiz turystycznych do tego miejsca pojawiła się w już w lipcu. Teraz jednak oficjalnie potwierdzono tę informację. 

To już kolejny region w Rosji, gdzie dostępne będą bezpłatne e-wizy – od lipca 2019 z darmowych elektronicznych wiz mogą korzystać Polacy wybierający się w podróż do obwodu kaliningradzkiego

Sankt Petersburg: darmowe wizy elektroniczne

Nowe przepisy w sprawie darmowych e-wiz wejdą w życie od 1 października. Od tego dnia Polacy nie muszą płacić za wizę, planując podróż do Sankt Petersburga. To dopiero początek, bo Rosja przymierza się do tego, aby od 2021 roku umożliwić na podstawie e-wiz podróżowanie po całej Rosji.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Turyści będą mogli aplikować o wizy na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie później niż na cztery dni przed planowanym przybyciem do Rosji. Na razie wciąż można składać wyłącznie wnioski dotyczące podróży do obwodu kaliningradzkiego, w przypadku Petersburga ta opcja ma się pojawić za kilka dni.

Elektroniczna wiza do Sankt Petersburga oraz regionu leningradzkiego będzie ważna przez 30 dni, ale pozwoli na pobyt do 8 dni. Wnioskujący nie zostaną obciążeni żadną opłatą konsularną. Do przekroczenia granicy turystom będzie potrzebny numer identyfikacyjny nadany przy wydaniu wizy oraz dokument tożsamości. Aby przekroczyć granicę, trzeba będzie posiadać także ubezpieczenie oraz bilet powrotny lub potwierdzenie jego zakupu. 

Przedstawiciele rządu wierzą, że wprowadzenie darmowych wiz przyciągnie w kolejnym roku nawet 12 mln turystów. Dla porównania: w 2018 roku było to ok. 8,4 mln odwiedzających.

ZOBACZ TAKŻE:

• Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

• Mike Pence spotkał się z Dudą. Polska wkrótce dołączy do ruchu bezwizowego

• Zmiana dla podróżujących do Egiptu. Wizę można wykupić przez internet

___

RadioZE.pl/NC