Zamknij

Rosja rozszerza e-wizy dla Polaków. Tańsze i łatwiejsze podróże po całym kraju

Nina Czochara
12.02.2020 12:09
Rosja
fot. Shutterstock

Rosja od jakiegoś czasu otwiera się na turystów. Z e-wizą Polacy mogą już zwiedzać m.in. Petersburg i cały region leningradzkiego. Ale to dopiero początek. Jewgienij Iwanow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji, poinformował, że od stycznia 2021 roku będzie można ubiegać się o wizy uprawniające do wjazdu na teren całego kraju.

Obecnie turystyczna e-wiza upoważnia do wjazdu tylko do kilku wybranych regionów Rosji - do Sankt Petersburga oraz regionu leningradzkiego. Elektroniczna wiza jest ważna przez 30 dni, ale pozwala na pobyt do 8 dni. Wnioskujący nie zostają obciążeni żadną opłatą konsularną.

Od przyszłego roku wiza elektroniczna zostanie rozszerzona na całą Rosję. Będą mogli się o nią ubiegać tylko obywatele krajów Unii Europejskiej, ale także wybranych państw azjatyckich, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. W tym przypadku e-wiza nie będzie jednak całkowicie bezpłatna.

Rosja: e-wizy dla Polaków od stycznia 2021

O turystyczną e-wizę, która będzie upoważniać do podróży po całym terytorium Rosji, będzie można ubiegać się od 1 stycznia 2021 roku. Z informacji, które przekazał w wywiadzie Jewgienij Iwanow, wynika, że wiza ma być ważna przez 16 dni, a aplikować o nią będzie można za pośrednictwem strony internetowej rosyjskiego MSZ.

Turystyczna elektroniczna wiza obejmująca całą Rosję nie będzie jednak bezpłatna. Nowa e-wiza ma kosztować ok. 50 dolarów, czyli niecałe 200 złotych. 

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne państwo znosi wizy dla Polaków. Władze chcą przyciągnąć turystów

Warto jednak podkreślić, że obecnie opłata za wydanie wizy turystycznej (w trybie zwykłym) to 150 złotych. Do tego trzeba doliczyć potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego - jego koszt to około 100 złotych. Trzeba też uwzględnić koszty ubezpieczenia oraz ewentualnej wizyty w Rosyjskim Centrum Wizowym, tj. 125 zł.

Wprowadzenie od 2021 roku turystycznej e-wizy będzie zatem sporą oszczędnością dla podróżujących. Władze wierzą, że zmiana ta przyciągnie nowych turystów. Rosjanie chcieliby, aby do 2024 roku przychody z turystyki wynosiły 15,5 mld dol. rocznie.

Co ciekawe, e-wiza uprawniająca do wjazdu na teren całego kraju nie będzie dostępna dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. - Decyzja o umieszczeniu określonego kraju na liście została podjęta z uwzględnieniem wielu czynników, w tym polityki wizowej wobec obywateli rosyjskich - powiedział w rozmowie z "Kommersant" Jewgienij Iwanow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC