Zamknij

Rowerem przez Podkarpackie. 3 malownicze trasy dla wielbicieli wycieczek na dwóch kółkach

Rowerem przez Podkarpackie. 3 malownicze trasy dla wielbicieli wycieczek na dwóch kółkach
fot. Green Velo

Podkarpackie można przejechać na rowerze wzdłuż i wszerz. Nie ma chyba lepszej formy zwiedzania tego regionu Polski niż właśnie na dwóch kółkach. Sprzyjają temu świetnie przygotowana sieć szlaków rowerowych oraz MPR-y, czyli Miejsca Przyjazne Rowerzystom tworzone przez liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe. Po drodze czekają też fantastyczne zielone krajobrazy i cenne zabytki. Miłośnicy rowerowych wypraw będą zachwyceni.

Planujesz wyprawę rowerową po Podkarpackiem? Oto 3 ciekawe trasy, które świetnie sprawdzą się wśród rodzin z dziećmi, początkujących rowerzystów, jak i tych bardziej doświadczonych.

Wyprawa rowerowa „na granicy”

Wyprawa leśnymi terenami, kilkaset metrów od granicy z Ukrainą, z pewnością przypadnie do gustu bardziej zaawansowanym rowerzystom. Pierwsze dziesięć kilometrów tego szlaku zostało wytyczonych w oparciu o Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, na pozostałej części trasy występują typowe dla dróg publicznych drogowskazy.

Trasa rozpoczyna się pod Sanatorium „Bajka” w Horyńcu-Zdroju. Dzięki leczniczym właściwościom tutejszych źródeł siarczkowych uzdrowisko znane było już od dawna. Podobno przyjeżdżał tu sam król Jan III Sobieski wraz z Marysieńką. Jednak pierwsze udokumentowane początki uzdrowiska przypadają na II połowę XIX w. i związane są z Aleksandrem Ponińskim, który stworzył tu pierwszy „zakład kąpielowy”. Pamiątką po rodzie Ponińskich jest pałac, w którym powstało właśnie sanatorium „Bajka” (wcześniej „Metalowiec”). Warto na moment zsiąść z roweru i przespacerować się po Parku Zdrojowym. W latach 2013–2015 przeprowadzono rewitalizację tego terenu – wytyczono nowe alejki spacerowe, zbudowano drewniane pomosty, postawiono fontannę i scenę. To dobre miejsce na odpoczynek.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju

‧ fot. Green Velo

Z Horyńca kierujemy się w stronę miejscowości Radruż. To tutaj stoi cerkiew św. Paraskewy uznawana za jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych tego typu budowli w kraju. Obiekt ten doceniło samo UNESCO, wpisując cerkiew na Listę Światowego Dziedzictwa. 

Dalej szlak biegnie przez zielone tereny podkarpackiego Roztocza, lasy i łąki, w odległości kilkuset metrów od granicy z Ukrainą. Na trasie może zatrzymać nas Straż Graniczna – dlatego też ważne jest, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Trasa prowadzi później w kierunku miejscowości Basznia Dolna – trzeba skręcić w prawo i jechać już do samego końca w stronę Horyńca-Zdroju.

Jeśli chcemy dobrze zjeść, warto zatrzymać się na przykład w Baszni Dolnej i tam wstąpić do restauracji Kresowa Osada. Jeśli planujemy dłuższą wyprawę, w samym Horyńcu-Zdroju znajdziemy wiele godnych polecenia miejsc noclegowych – Gospodarstwo Agroturystyczne "Glinianiec", „Gościniec pod Lasem”, Agroturystyka „Wiśniowa Górka” czy Pensjonat Hetman.

Stopień trudności: dla średnio zaawansowanych
Łączna długość trasy: 32,5 km
Królestwo: Roztocze
Przebieg trasy: Horyniec Zdrój  –> Radruż (3,5 km) –> Huta Kryształowa (10,5 km) –> Basznia Dolna (19,5 km) –> Horyniec Zdrój (32,5 km)

Wyprawa przez krainę roztoczańskich stawów

Ta trasa przebiega przez mniej znany obszar Południowego Roztocza leżącego na granicy województwa podkarpackiego i lubelskiego. Szlak został poprowadzony drogami o niewielkim natężeniu ruchu, co zapewnia rowerzystom większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas rowerowej wyprawy.

Wycieczkę rozpoczynamy we wsi Ruda Różaniecka. Dawniej w tym miejscu znajdowały się wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza – stąd też wziął się pierwszy człon nazwy miejscowości. Drugi – „różaniecka” – pochodzi od pierwotnej nazwy rzeki Różaniec. Najcenniejszym zabytkiem wioski jest bez wątpienia okazały pałac Brunickichi-Wattmannów, który został wybudowany w stylu neobarokowym – warto na moment zatrzymać się w tym miejscu. Ruda Różaniecka zasłynęła też za sprawą kompleksu stawów rybnych tworzących raj dla miłośników wędkarstwa. Dzięki prowadzonym zabiegom sanitarno-zdrowotnym oraz żywieniowym hodowane tu ryby mają znakomite walory smakowe. W pobliżu stawów przygotowano miejsca noclegowe oraz pole namiotowe.

Ruda_Różaniecka_zespół_pałacowy

Ruda Różaniecka - zespół pałacowy

‧ fot. Wikimedia Commons

Szlak prowadzi dalej w głąb lasu i biegnie przez jego teren przez najbliższe 10 kilometrów. W końcu docieramy do Huty Różanieckiej – miejscowości położonej na granicy Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Kiedyś istniała tu huta szkła, stąd nazwa miejscowości. We wsi znajduje się kapliczka z XIX w. i liczne kamieniołomy powstałe na zboczach Garbu Różanieckiego. Dalej oznakowany szlak rowerowy „Po gminie Narol” biegnie na południe, w kierunku Rudy Różanieckiej, czyli do miejsca startu. Tuż przed miejscowością znajduje się ośrodek wypoczynkowy Dębowy Dwór z kąpieliskiem, w którym można się zrelaksować na zakończenie przejażdżki. Po drodze warto zatrzymać się też w restauracji Cztery Stawy Kuchnia Natura Relaks, gdzie serwowana jest lokalna kuchnia.

Ci, którzy planują dłuższą wyprawę rowerową po Roztoczu, mogą też skorzystać z ciekawych miejsc noclegowych w pobliżu. Warte uwagi są m.in. Agroturystyka i konie w Polance Horynieckiej, Agroturystyka „Dzikowisko” w Nowinach Horynieckich, Agroturystyka "Stawiska Nad Tanwią w Jędrzejówce k. Narola czy Ośrodek Chutor Gorajec.

Polanka_Agroturystyka

Polanka Agroturystyka

‧ fot. Green Velo

Stopień trudności: łatwa, dla początkujących
Łączna długość trasy: ok. 17 km
Królestwo: Roztocze
Przebieg trasy: Ruda Różaniecka–> Huta Różaniecka (10,0 km) –> Ruda Różaniecka (17,0 km)

Przez Dolinę Dolnego Sanu: szlak w Nowej Szarzynie

Ta trasa przeznaczona jest dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Szlak biegnie w połowie przez tereny leśne, a w połowie przez wioski, w których zachowało się sporo drewnianych domów i budynków gospodarczych.

Szlak rozpoczyna się i kończy w przemysłowej miejscowości o nazwie Nowa Sarzyna, która powstała na gruntach XIV-wiecznej wsi Sarzyna. Obecnie miejsce to wyglądem bardziej przypomina duże osiedle niż miasto. Charakteryzuje się bowiem zupełnym brakiem „starej zabudowy”, budynki miasta są powojenne. Pierwsza część szlaku prowadzi polami i lasami. Do wsi Wola Zarczycka teren się wznosi, gdyż szlak opuszcza dolinę Sanu. Okolica jest malownicza, a wiejskie drogi są niemal wolne od ruchu samochodowego. Drugi odcinek tej trasy rowerowej biegnie lasami, które porastają krawędź doliny Sanu.

Podkarpackie_Rezerwat_Wydrze
fot. Green Velo

Warto po drodze wstąpić do najmniejszego w Polsce rezerwatu przyrody "Kołacznia". Na powierzchni zaledwie 1000 m2 chroni on jedyne w Polsce naturalne stanowisko azalii pontyjskiej (różanecznik żółty). To roślina typowa dla Kaukazu i Azji Mniejszej. Od rezerwatu dalsza część drogi nadal prowadzi lasami do punktu startu, czyli Nowej Sarzyny. Trasa w ten sposób zatacza pętlę. Aby urozmaicić nieco czas najmłodszym rowerzystom, warto wstąpić do Miejskiego Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie. Jet to kompleks obiektów umożliwiających aktywne spędzanie czasu, w tym m.in. pływalnia kryta, sale sportowe czy siłownia.

Ci, którzy chcą nieco wydłużyć trasę, z Nowej Szarzyny mogę zboczyć ze szlaku i odwiedzić Leżajsk położony na skraju Puszczy Sandomierskiej. Najciekawszym zabytkiem miasta jest późnorenesansowy obronny zespół kościoła i klasztoru bernardynów zawierający bazylikę pw. Zwiastowania NMP. Całość kompleksu stanowi jeden z najcenniejszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. W Leżajsku można również znaleźć ciekawe miejsca noclegowe, m.in. Agroturystykę pod Sosnami czy Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Lipą”.

Stopień trudności: dla rodzin z dziećmi
Łączna długość trasy: 30 km
Królestwo: Ziemia sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Przebieg trasy: Nowa Sarzyna  –> Judaszówka (2,9 km) –>  Wola Zarczycka, kościół (16,7 km)–>  Rezerwat "Kołacznia" (21,6 km)–>  Nowa Sarzyna (30,0 km)