Zamknij

Rowerem przez Warmię i Mazury. 3 malownicze trasy na rodzinną wyprawę

wieża ciśnień w Gołdapi
fot. Green Velo/ na zdj. wieża ciśnień w Gołdapi

Warmia i Mazury są rajem nie tylko dla żeglarzy. To również prawdziwe królestwo dla rowerzystów. Właśnie przez ten region Polski przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w kraju – Green Velo.  W czasie wyprawy na dwóch kółkach mamy zagwarantowane przepiękne krajobrazy, bogatą historię zapisaną w zabytkach, smaczną lokalną kuchnię i… święty spokój. 

Warmińsko-mazurski odcinek szlaku Green Velo liczy niecałe 400 km. Do wyboru mamy trzy różne i połączone ze sobą „królestwa rowerowe: „Nad Zalewem Wiślanym”, „Warmię i okolice” i „Północne Mazury”. W każdym z nich wytyczono  wiele krótszych i dłuższych tras rowerowych. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Proponujemy trzy rowerowe szlaki, które świetnie sprawdzą się wśród rodzin z dziećmi oraz „okazjonalnych” rowerzystów.

1. Wycieczka „świecącą” trasą rowerową

Ta krótka, licząca około 11 km trasa rowerowa w królestwie Warmii, świetnie sprawdzi się na rodzinną wyprawę. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i, co więcej, pozbawiony odcinków o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Na trasie dominują przyrodnicze atrakcje oraz widoki na zielone pola i lasy porastające pagórkowatą okolicę. To dobra propozycja na spędzenie czasu blisko natury.

Trasa rozpoczyna się i kończy w Lidzbarku Warmińskim, który do XVIII wieku był stolicą Warmii. W centrum miasta do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, mury miejskie z Wysoką Bramą oraz zabytkowa zabudowa rynku z XIX-wiecznym ratuszem. Największą atrakcją i dumą Lidzbarka jest zamek biskupów warmińskich, nazywany „Wawelem Północy”. Ta XIV-wieczna twierdza jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce (wpisana jest nawet na listę pomników historii). W zamku przez 8 lat mieszkał Mikołaj Kopernik – obecnie w obiekcie znajduje się muzeum. Warto zobaczyć również barokowy pałac nazwany Oranżerią Krasickiego oraz Kolegiatę św. Piotra i Pawła wraz z klasztorem.

 

Zamek biskupów warmińskich

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

‧ fot. Green velo

Dalsza część trasy prowadzi mało uczęszczaną drogą do wsi Koniewo. W okolicznych lasach znajdują się schrony i fortyfikacje tzw. "Trójkąta Lidzbarskiego", wybudowane przed II wojną światową przez Niemców. Następnym punktem na trasie jest Wielochowo. Warto zatrzymać się nad miejskim kąpieliskiem położonym nad Jeziorem Wielochowskim – to bardzo dobre miejsce na odpoczynek, w otoczeniu przyrody. Od tego miejsca trasa prowadzi z powrotem do Lidzbarka, częściowo trasą Green Velo. Przy drodze wojewódzkiej znajduje się słynna "świecąca w ciemności" ścieżka rowerowa. Jest to krótki odcinek, który – aby odkryć jego „magię” – warto pokonać o zmroku.

Z Lidzbarka Warmińskiego można się też wybrać „kolejowym szlakiem” do Ornety. To jedno z lepiej zachowanych miast dawnej Warmii. Uwagę zwraca średniowieczna zabudowa rynku z XIV-wiecznym ratuszem zwieńczonym wieżą. Trasa z Lidzbarka do Ornety ma niecałe 30 km i jest całkowicie wolna od ruchu samochodowego, przez co bezpieczna również dla najmłodszych.

Rynek w Ornecie

Rynek w Ornecie 

‧ fot. Shutterstock

Przebieg trasy: Lidzbark Warmiński – Koniewo – Wielochowo – Lidzbark  Warmiński (11,3 km)

Warmia i Mazury - mapka

2. Przez lasy, jeziora i zapomniane wioski

Największą zaletą tej trasy jest piękna przyroda, spokój i dziki charakter okolicy. Momentami można poczuć się tak, jakby czas się tutaj zatrzymał. Ścieżki biegnące przez las, liczne jeziora, stare przydrożne kapliczki i zapomniane wioski, w których zachowały się pozostałości dawnych dworów – to wszystko tworzy krajobraz tej okolicy.

Szlak rozpoczyna się i kończy na leśnym parkingu, na wschód od Osikowa, i biegnie niemal do granicy. Pierwszy odcinek trasy prowadzi przez lasy – ta część może być niedostatecznie oznakowana, dlatego warto mieć ze sobą mapę lub korzystać z GPS-u w telefonie. Pierwszym przystankiem na trasie jest mostek na Kanale Mazurskim. Ta niedokończona konstrukcja hydrotechniczna miała połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem (wybuch wojny niestety pokrzyżował te plany).

Kanał Mazurski

Śluza Leśniewo Górne na Kanale Mazurskim

‧ fot. Green Velo

Dalej na trasie, po przemierzeniu ponad 5 km, czeka nas niezwykła przyrodnicza atrakcja – piękna panorama dużego jeziora Oświn. Ten płytki akwen o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej stanowi ostoję wielu gatunków ptaków. Jezioro, wraz z otaczającymi je bagnami i lasami, zostało objęte ochroną i dziś znane jest jako Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp.

Jezioro Oświn
fot. Shutterstock

Dalszy odcinek rowerowej trasy prowadzi przez niewielkie wioski Wyskok, Bajory Wielkie i Brzeźnicę. Z uwagi na bliskość granicy może nas zatrzymać Straż Graniczna, dlatego też ważne jest, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Na tym odcinku można naprawdę odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał – budynki mieszkalne, pozostałości dworów i pałaców nie zmieniły się, podobnie jak cała okolica, przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Po ponownym pokonaniu Kanału Mazurskiego szlak zawraca na południe. Po drodze czekają ruiny dawnych obiektów przemysłowych, stare kapliczki i odludne, choć wciąż malownicze tereny. Po pokonaniu 30 km wracamy do punktu startu, czyli w okolice Osikowa.

Przebieg trasy: Osikowo –> Kanał Mazurski –> punkt widokowy na Jezioro Oświn –>Wyskok –> Bajory Wielkie –> Brzeźnica, Kanał Mazurski –> Kałki –> Skandławki –> Jegławki –> Wilczyny –> parking leśny w okolicach Osikowa (32,1 km)

Warmia i Mazury - mapka

3. Rowerowa wyprawa „po zdrowie”

Ten ciekawy szlak prowadzi przez pagórkowatą i obfitującą  w malownicze widoki okolicę zwaną Mazurami Garbatymi. Nasza rowerowa wyprawa rozpoczyna się w Gołdapi, czyli miasteczku uzdrowiskowym położonym blisko granicy z Rosją. To miejsce uznawane jest za jedno z najczystszych miejsc w regionie. Warto się tu zatrzymać, by skorzystać z tężni solankowych i pijalni wód leczniczych.

Tężnie solankowe w Gołdapi

Tężnie solankowe w Gołdapi

‧ fot. Green Velo

Niezwykłym punktem na trasie jest też Piękna Góra nazywana też Górą Gołdapską. To dominujące nad okolicą wzniesienie liczy 272 m n.p.m. W miejscu, gdzie według podań mieścił się niegdyś zamek okrutnego władcy, stworzono stok narciarski z koleją linowo-krzesełkową oraz restauracją. To jednocześnie świetny punkt widokowy, z którego podziwiać można m.in. kolejne wzniesienie na szlaku, w tym Tatarską Górę (308 m n.p.m.). 

Góra Gołdapska

Góra Gołdapska

‧ fot. Green Velo

Dalej kierujemy się w stronę wsi Suczki, w której zachowały się ruiny starych gospodarstw. W okolicy uwagę zwraca też rozległa farma wiatrowa – nie sposób nie zauważyć ogromnych białych wiatraków na trasie. Po przejechaniu kilku kilometrów docieramy do wsi Zatyki. To tu, u podnóża Tatarskiej Góry, działa park safari (tzw. „bezkrwawe safari”), czyli hodowla dzikich zwierząt ze stadem jeleni. To doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę. W pobliżu znajduje się też sporo niewielkich jezior.

Na trasie czekają też krajobrazy Wzgórza Szeskiego nazywanego, ze względu na charakterystyczne garby w krajobrazie, Szeskim Garbem. Dalsza część trasy prowadzi przez niewielkie wioski do Grabowa. W pobliżu rozpoczyna się szlak Green Velo, skąd można wrócić do Gołdapi.

Przebieg trasy: Gołdap – Piękna Góra – Suczki –  Pietrasze – Zatyki –  Rudzie – Nasuty – Radzie –  Grabowo, szlak Green Velo (21,6 km); z powrotem do Gołdapi – 35 km 

Warmia i Mazury - mapka

Znajdź Miejsca Przyjazne Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo