Zamknij

Rowerowy weekend w Świętokrzyskiem. 3 trasy dla aktywnych i ciekawskich

Rowerowy weekend w Świętokrzyskiem. 3 trasy dla aktywnych i ciekawskich

Świętokrzyskie to doskonały wybór dla wielbicieli rowerowych wycieczek. Właśnie przez to województwo przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który umożliwia poznanie bogactwa przyrodniczego i kulturowego regionu. W czasie weekendu na dwóch kołkach mamy zapewnione piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich, ciekawą historię zapisaną w zabytkach oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę z MPR-ami, czyli Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom. Wybór tras, atrakcji i miejsc noclegowych jest ogromny. 

Świętokrzyski odcinek Wschodniego Szlaku Green Velo prowadzi przez dwa „rowerowe królestwa” – Góry Świętokrzyskie i okolice oraz Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu. My skupiamy się na pierwszym z „królestw”, które oferuje wiele tras dla bardziej wymagających i doświadczonych rowerzystów. Oto propozycje szlaków dla aktywnych i ciekawskich wielbicieli wycieczek na dwóch kółkach.

1. Wyprawa śladami Sienkiewicza i Żeromskiego

Ta rowerowa wycieczka prowadzi przez górzyste tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego oraz łagodne drogi Padołu Strawczyńskiego w zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Wyprawę rozpoczynamy w Oblęgorku. To tutaj mieści się posiadłość polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum biograficzne, a w nim między innymi gabinet, salon, jadalnia, sypialnia oraz liczne pamiątki po nobliście – w tym fotografie rodzinne. Pałac otoczony jest rozległym parkiem, a droga do dworku wiedzie aleją lipową przez Czerwoną Bramę. Sam Henryk Sienkiewicz był zachwycony tym miejscem: „Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…” – tak pisał o okolicach pałacyku polski pisarz.

Oblęgorek
fot. Green Velo

Po zwiedzeniu dawnej posiadłości Sienkiewicza warto po drodze wybrać jeden ze szlaków łącznikowych prowadzących do punktu widokowego na Siniewskiej Górze (390 m n.p.m.). Podjazd nie jest łatwy, jednak wszelki wysiłek wynagradza roztaczający się z tego miejsca krajobraz – można stąd podziwiać między innymi Kielce, Padół Strawczyński oraz zamek w Chęcinach. Jeśli chcemy zatrzymać się tu na nieco dłuższy wypoczynek, dostępne są też miejsca na grilla.

Z pobliskiej miejscowości Hucisko trasa prowadzi podnóżami Góry Perzowej i Góry Kuźniackiej do wioski Kuźniaki. W tym miejscu zachowały się ruiny XVIII-wiecznego, wielkiego pieca, przy którym kiedyś działała kuźnica wodna. Można stąd, podążając czarnym szlakiem łącznikowym, dojechać do zalewu i centrum sportowo-rekreacyjnego w Strawczynku. Tą samą trasą należy wrócić na szlak żółty, którym docieramy do Strawczyna. Miejscowość stała się znana za sprawą Stefana Żeromskiego. Pamiątką po polskim pisarzu jest obelisk upamiętniający jego miejsce urodzenia z napisem: "tu stał dom, w którym urodził się 1.XI.1864 Stefan Żeromski".

3c
fot. Green Velo

Następnie przez Promnik dojeżdżamy do wsi Chełmce, nad którą góruje XVII-wieczna świątynia – kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja. Tutaj docieramy do szlaku Green Velo, którym zmierzamy w stronę punktu startu, czyli Oblęgorka. Przejechanie całej trasy zajmuje około 5 godzin.

Trasa: parking w Oblęgorku – taras widokowy na Górze Siniewskiej (4,5 km) – Hucisko – Kuźniaki (12,5 km) – zalew w Strawczynku (19 km) – Strawczyn (21 km) – Promnik – Chełmce – parking w Oblęgorku (31,8 km)

Wyprawa śladami Sienkiewicza i Żeromskiego

2. Rowerem wokół jeziora Chańcza

To „kulturowa” wyprawa rowerowa połączona z odpoczynkiem na piaszczystej plaży nad zalewem Chańcza. Startujemy na rynku w Rakowie – w XVI wieku miejsce to tętniło życiem mieszkańców i przybyszów z Europy. Miasteczko od początku swego istnienia było związane z arianizmem. Funkcjonował tu zbór ariański, działała drukarnia ariańska, a w latach 1602–1638 również słynna Akademia Rakowska. W 1640-50 w miejscu zboru wzniesiono Kościół p.w. Świętej Trójcy w Rakowie (budowlę odrestaurowana pod koniec XX wieku).

3e

Z Rakowa kierujemy się w stronę Korytnicy – czeka nas przejazd przez most na rzece Czarnej. Ta część trasy jest ruchliwa, monotonna i prowadzi po asfaltowej drodze. Wszelkie trudy tego odcinka wynagrodzą jednak tereny leśne oraz Chańcza, czyli największy zbiornik wodny w regionie.  W okresie letnim jest to doskonałe miejsce na  odpoczynek – zarówno dla miłośników plażowania, jak i wielbicieli aktywnego spędzania czasu (surfingu, regat czy kajaków).

Szydłów
fot. Green Velo

Z Korytnicy dość trudny odcinek rowerowego szlaku (z podjazdem wśród sadów) prowadzi do Szydłowa. To miasteczko nazywane jest „stolicą polskich  śliwek” – wszystko za sprawą powszechnych w okolicach sadów śliwkowych. Co roku odbywa się tu nawet „Święto Śliwki”, podczas którego prezentowane są owoce z miejscowych sadów. Szydłów może się też pochwalić zabytkową architekturą – ruinami zamku z XV wieku, zabytkowymi murami wraz z bramą krakowską oraz trzema kościołami. Największe wrażenie robi kościół Wszystkich Świętych, w którym zachowały się oryginalne polichromie z XIV wieku.

Kolejna część rowerowej trasy prowadzi pośród malowniczych sadów do Kotuszowa. Na tym odcinku rozpościera się rozległa panorama najwyższych pasm Gór Świętokrzyskich. W Kotuszowie znajdują się dwa pomniki przyrody: wychodnie łupków prekambryjskich sprzed 550 mln lat (jedne z najstarszych skał w Polsce). Z tego miejsca jedziemy najpierw do Korytnicy, następnie miejscowości Chańcza, by dotrzeć z powrotem do Rakowa.  Końcowym odcinek rowerowej wyprawy prowadzi  przez lasy.

Trasa stanowi pętlę, na którą można wjechać bezpośrednio ze szlaku Green Velo, przebiegającego przez centrum miejscowości Raków z zachodu na wschód.

Trasa: Raków Rynek – Życiny – Korytnica – Szydłów (14,5 km) – Kotuszów (19,5 km) – Korytnica – Chańcza – Raków Rynek (36,3 km)

Rowerem wokół jeziora Chańcza

3. Rowerowa wycieczka w sercu Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie, przez które przebiega wiele szlaków, stanowią turystyczne centrum regionu świętokrzyskiego. Imponujące górskie szczyty, malownicze przełomy rzek, tajemnicze skały i gęste lasy tworzą przepiękny krajobraz.

Ciekoty
fot. Green Velo

Rowerową przygodę rozpoczynamy w Ciekotach przy Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego. Właśnie tutaj, w miejscu gdzie swe dzieciństwo i młodość spędził jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, można zobaczyć drewnianą replikę dworu Żeromskich oraz obiekt przypominający o idei szklanych domów z powieści „Przedwiośnie” (pełni funkcję edukacyjno‑kulturalną). Po około 7 kilometrach trasa wiedzie przez las w kierunku góry Klonówki i Diabelskiego Kamienia – jest to jeden z najbardziej uciążliwych odcinków tego szlaku. Ale krajobrazy czekające po dotarciu na miejsce są warte wysiłku. Z platformy widokowej na Klonówce można podziwiać panoramę Pasma Brzechowskiego i Dymińskiego. Po drodze można odpocząć przy legendarnym Diabelskim Kamieniu. Jak głosi legenda, ogromną skałę zrzucił diabeł lecący w stronę klasztoru na Świętym Krzyżu. Diabeł nie zdążył jednak zniszczyć klasztoru – po drodze upuścił kamień, który wbił się w szczyt gór. Do dziś można dostrzec na skale ślady czarcich pazurów.

Dalsza część trasy prowadzi (szlakiem żółtym) przez las, do momentu dotarcia do stromego zjazdu, którym dostaniemy się do przełomu Lubrzanki. Po przejechaniu przez miejscowość Bęczków docieramy do wioski Krajna-Parcele – w tym miejscu można podziwiać krajobraz góry Stróżna oraz Łysicy.

Kolejnym punktem jest miejscowość Krajno Pierwsze – oglądając się za siebie, można zobaczyć południowe pasma Gór Świętokrzyskich. Na trasie miniemy też wieś Święta Katarzyna. To tutaj zachowała się drewniana kapliczka św. Franciszka. Obok kapliczki znajduje się źródło uznawane przez wiernych za „cudowne”. Według tradycji woda z tego źródełka leczy choroby oczu.

3g

Trasa: Ciekoty – Brzezinki – Mąchocice Scholasteria – Masłów Drugi – Platforma widokowa na Klonówce (7,5 km) – Diabelski Kamień (8,5 km) – Ameliówka – Mąchocice – Bęczków – Krajno Pierwsze – Krajno Zagórze (20,5 km) – Święta Katarzyna (23 km) – Wilków – Ciekoty (29 km)

Rowerowa wycieczka w sercu Go╠ür S╠üwie╠Ętokrzyskich