Zamknij

Świętokrzyskie: weekend na rowerze. 3 propozycje tras na rodzinną wyprawę

Świętokrzyskie: weekend na rowerze. 3 propozycje tras na rodzinną wyprawę
fot. Green Velo

Świętokrzyskie to region często niedoceniany na turystycznej mapie Polski. Zupełnie niesłusznie. Wystarczy wsiąść na rower i przekonać się, jak wiele atrakcji ma do zaoferowania. Nie tylko niezwykłe krajobrazy Gór Świętokrzyskich, ale też urokliwe miasta, zamki, bogatą historię i ciekawe punkty dla rodzin z dziećmi.

Odkrywanie bogactwa regionu umożliwia szlak Wschodni Green Velo. W samym województwie świętokrzyskim rozciąga się na długości ok. 190 km.

Do wyboru mamy dwa różne i połączone ze sobą „królestwa rowerowe”: Góry Świętokrzyskie i okolica oraz Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu. W każdym z tych królestw wytyczono  wiele krótszych i dłuższych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać na rodzinną wyprawę rowerową.

1. Odkrywanie bogactw i tajemnic Sandomierza

W czasie weekendowej wyprawy po Świętokrzyskiem warto uwzględnić Sandomierz. To jedno z najstarszych miast w Polsce, od dawna inspirujące twórców i artystów, zachwycające unikalnością swoich zabytków i osobliwością przyrody.

Wycieczkę rozpoczynamy przy gotyckiej Bramie Opatowskiej. Budowla, zwieńczona XVI-wieczną attyką, stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolice – czerwone dachy domów, wieże kościołów oraz Góry Pieprzowe. Będąc w Sandomierzu, warto zobaczyć  kościół św. Jakuba (jeden z najstarszych romańskich obiektów ceglanych na terenie Polski), katedrę z XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu Zamek Królewski oraz Dom Długosza (dziś Muzeum Diecezjalne). Sandomierz może się pochwalić 120 zabytkami z różnych epok!

Zostawiając za sobą centrum miasta, kierujemy się w stronę ulicy Lipowej, która wyprowadzi nas szlakiem w klimat Sandomierszczyzny – pełnej pól, łąk i sadów owocowych. Po drodze czekają nas również wydrążone w lessie piwnice należące do Winnicy Sandomierskiej

4b
fot. Green Velo

Przejeżdżając przez most na rzece Opatówce, warto zwrócić uwagę na XX-wieczny kościół św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika na wzniesieniu.

Niezwykłym punktem na trasie są okolice Gór Pieprzowych. Jest to szereg wzgórz powstałych około 500 mln lat temu, które swym kolorem i wyglądem przypominają rozsypane ziarna pieprzu. U podnóża rezerwatu znajduje się tablica z mapą Gór Pieprzowych oraz wiata, przy której można na moment odpocząć. Okolica zachęca do dłuższego pobytu ze względu na wspaniały widok na Sandomierz i starorzecza Wisły.

Sandomierz_Ratusz
fot. Green Velo

 Z tego punktu wracamy do centrum miasta. Na mapie atrakcji Sandomierza warto uwzględnić też tutejszy rynek z renesansowym ratuszem i trzydziestoma zabytkowymi kamienicami.

Przebieg trasy: Sandomierz (w pobliżu Bramy Opatowskiej) – Sucharzów (4,5 km) – Nowe Kichary (7,5 km) – Dwikozy (11,5 km) – Mściów  (14,5 km) – Kamień Łukawski (18 km) – Sandomierz (23,6 km)

Odkrywanie bogactw i tajemnic Sandomierza

2. Szlakiem lasów Konecczyzny

To ciekawa propozycja na rowerową wycieczkę z rodziną – na trasie czekają krajobrazy koneckich lasów, malownicze potoki i zbiorniki wodne oraz zabytkowe kuźnice i fryszerki przypominające o przemysłowej historii regionu.

Wyprawę rozpoczynamy na ziemi koneckiej, w pobliżu kościoła św. Anny i Jana Chrzciciela z XVIII w. Po przejechaniu Alei Katyńskiej, a następnie ulicy Południowej, Polnej i Kieleckiej, wydostajemy się z ruchliwego miasta. Po opuszczeniu terenów inwestycyjnych Kornica-Końskie, możemy powoli zagłębiać się w leśne ostępy Konecczyzny.

4d
fot. Green Velo

Jako pierwszy przystanek na szlaku warto wybrać  Starą Kuźnicę nad rzeką Młynkowską.  Znajduje się  tu zabytkowa kuźnia z układem wodnym z XVIII wieku. Do naszych czasów przetrwały  urządzenia piętrzące wodę, drewniane miechy i młoty.  Po krótkim zwiedzaniu czeka nas dłuższy odcinek trasy biegnący pośród lasów Konecczyzny do miejscowości Piła. Po drodze miniemy leśniczówkę i gajówkę „Stoki” – znajduje się tu niewielkie źródełko, przy którym można odpocząć.

Kolejny przystanek powinniśmy zrobić w Pile. Nazwa tej  miejscowości wskazuje na jej związki z przemysłem drzewnym. Piły pracowały w tartaku napędzanym energią wodną ze stawu na rzece Czystej. Do dzisiaj zachował się XIX-wieczny dwór Tarnowskich (ówczesnych właścicieli wioski).

Dalsze odcinki rowerowej trasy to miejscowości Szabelnia i Górny Młyn, gdzie znajdują się zbiorniki wodne – prawdziwy raj dla wędkarzy.  Po przejechaniu niecałych dwóch kilometrów dojeżdżamy już do punktu startu.  Można wydłużyć swoją wycieczkę rowerową, jadąc ul. Browarną do zabudowań zespołu pałacowo-parkowego w Końskich – znajdują się tu budowle nawiązujące swoją architekturą do starożytności tj. świątynia grecka, oranżeria egipska oraz glorietta.

Przebieg trasy: Końskie – Kornica (6 km) – Nowa Barycz (7,5 km) – Stara Barycz (8,5 km) – Młynek Nieświński (11 km) – Drutarnia (13 km) – Chełb (14 km) – Stara Kuźnica (15 km) – Źródełko przy Leśniczówce (16 km) – Piła (20 km) – Górny Młyn (22 km) – Końskie (23,9 km)

Szlakiem lasów Konecczyzny

3. Rowerem po stolicy Gór Świętokrzyskich

Ta kilkunastokilometrowa trasa jest świetną propozycją dla tych, którzy w ciągu jednego dnia chcą poznać jak najwięcej atrakcji Kielc, czyli stolicy województwa świętokrzyskiego.  Wyprawę po mieście rozpoczynamy od wizyty w Parku Kultury i Wypoczynku, zwanym potocznie „Stadionem”. W pobliżu znajduje się wypożyczalnia rowerów, a przez okolicę przebiegają liczne szlaki rowerowe.

4e
fot. Green Velo

Obszary cenne przyrodniczo znajdują się na obrzeżach miasta. Właśnie dlatego warto na moment zboczyć ze szlaku i ostrym, brukowanym podjazdem udać się na szczyt góry Karczówka, na której od XVII stulecia wznosi się klasztor z kościołem.

Karczówka
fot. Green Velo

Wracamy na szlak i miejską ścieżką rowerową docieramy do centrum Kielc. Najważniejsze zabytki i instytucje stolicy Gór Świętokrzyskich znajdują się właśnie w sercu miasta. Warto wyróżnić XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich, barokową bazylikę katedralną, kościół św. Wojciecha oraz liczne muzea (takie jak Muzeum Zabawek i Zabawy czy Muzeum Historii Kielc). Ciekawie prezentuje się też kielecki rynek, którego układ zachował się z XIV wieku. Jadąc wzdłuż skweru im. Szarych Szeregów, po lewej stronie, ciągnie się aleja z popiersiami osób zasłużonych dla kultury XX wieku.

Po kilkudziesięciu metrach ostrzejszego podjazdu docieramy na tarasy z widokiem na rezerwat geologiczny Kadzielnia. Założony w dawnym kamieniołomie obiekt słynie z amfiteatru pośród skał oraz trzech (spośród dwudziestu pięciu) udostępnionych do zwiedzania jaskiń.

Tuż za skwerem można zobaczyć otwarty w 2006 r. nowoczesny stadion piłkarski. Dalej trasa zmierza w stronę Parku Kultury i Wypoczynku w Kielcach, czyli punktu startu naszej rowerowej wycieczki.

Przebieg trasy: Kielce (Stadion Leśny) – Karczówka (5 km) – Kadzielnia (punkt widokowy) (9,5 km) – Kielce (12,9 km)

Rowerem po stolicy Go╠ür S╠üwie╠Ętokrzyskich