Zamknij

Z Rzeszowa do Przemyśla na rowerze. Najciekawsze punkty na trasie Green Velo

Materiały partnerskie
22.06.2020 08:34
Z Rzeszowa do Przemyśla na rowerze. Najciekawsze punkty na trasie Green Velo
fot. Krzysztof Pęczalski

Przez Podkarpackie prowadzi słynna trasa rowerowa, czyli Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Tylko w tym regionie ciągnie się na długości prawie 460-kilometrów, oferując przepiękne zielone krajobrazy, malownicze wioski i cenne historycznie zabytki. Prawdziwym „królestwem rowerowym” jest Pogórze Karpackie. Warto wybrać tutaj szlak prowadzący z Rzeszowa do Przemyśla – na trasie czeka wiele niezwykłych miejsc.

1. Rzeszów: w stolicy Podkarpacia

Wycieczkę rozpoczynamy w Rzeszowie. To tutaj spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna Kotlina Sandomierska i pięknie pagórkowate Pogórze Karpackie. Rzeszów szczyci się wieloma zabytkami. Urok miasta możemy poznać, spacerując po zabytkowym rynku. Jedną z atrakcji jest usytuowana pod kamienicami i płytą rynku Podziemna Trasa Turystyczna.  Trasa, o długości ponad 200 metrów, obejmuje 34 piwnice z okresu XV-XX wieku.

W Rzeszowie ciekawym miejscem, szczególnie dla rodzin z dziećmi, jest też Muzeum Dobranocek. Znajdziemy tam bogatą kolekcję lalek, kukiełek i pamiątek związanych z polskimi dobranockami, w tym m.in. Wilka i Zająca, Reksia czy Bolka i Lolka.

Zamek w Rzeszowie i letni pałacyk Lubomirskich
fot. Green Velo

Warto zobaczyć też XVI-wieczny Zamek Lubomirskich (obecnie to siedziba sądu okręgowego) oraz pobliski pałacyk letni Lubomirskich. W Rzeszowie zachowały się też dwie synagogi – Staromiejska z XVII i Nowomiejska z XVIII wieku.

 2. Tyczyn: pałac na wzgórzu

W czasie rowerowej wyprawy, warto na moment zboczyć ze szlaku Green Velo, by zobaczyć tyczyński skarb z dawnych czasów – nowo wyremontowany pałac Wodzickich. Obiekt usytuowany jest na najwyższym punkcie wzniesienia w otoczeniu romantycznego parku. Rezydencja do dziś zachowała XIX – wieczny, eklektyczny wygląd zewnętrzny.

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

‧ fot. Green Velo

Wewnątrz budynku pozostały już tylko nieliczne ślady dawnej świetności: hol główny z kominkiem i marmurową posadzką, antresola, reprezentacyjne schody i niewielka część oryginalnego umeblowania. Okalający pałac park jest znakomitym miejscem na odpoczynek. Rośnie tutaj ok. 1500 drzew i krzewów, z których część to 200- i 300-letnie klony, lipy, dęby, graby, jesiony i buki.

3. Błażowa i Dynów: galicyjskie miasteczka

Dalsza część wycieczki stanowi doskonałą okazję do poznania ciekawej historii galicyjskich miasteczek. Na początek Błażowa, czyli niewielka miejscowość, która może pochwalić się ciekawymi zabytkami. Wśród nich warto wymienić dwór z przełomu XVIII i XIX wieku, neogotycki kościół parafialny pw. św. Marcina z końca XIX w., ratusz wybudowany w 1900 roku oraz XVIII-wieczny cmentarz żydowski. Jeśli będziemy chcieli tu spędzić więcej czasu, można również zwiedzić Społeczne Muzeum Ziemi Błażowskiej.

Kolejnym punktem rowerowej wycieczki szlakiem Green Velo jest Dynów. W latach swojej świetności było to miasto wielokulturowe, czego dowodem są zachowane do dziś zabytki architektury – przede wszystkim zabudowa rynku, kościół pw. św. Wawrzyńca oraz dwa żydowskie cmentarze.

Dynów - Rynek green velo
fot. Green Velo

W Dynowie znajduje się także stacja Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej. Jeśli jesteśmy na rodzinnej wycieczce, warto spędzić tu nieco więcej czasu i udać się w niezwykłą podróż kolejką. Trasa przejazdu liczy 46 km i biegnie doliną rzeki Mleczki, przez malownicze tereny Pogórza Dynowskiego. Jedną z atrakcji na trasie jest 600-metrowy tunel w Szklarach – jedyny na trasie kolei wąskotorowej tunel z ruchem turystycznym w Polsce.

4. Ulucz: historia zaklęta w drewnie

Kolejny punkt na naszej trasie to wioska Ulucz. Powojenne dzieje tego miejsca są kolejnym tragicznym epizodem ludności zamieszkującej pogranicze. Wieś została spalona, a jej mieszkańcy wysiedleni. Z tego dramatycznego wycinka historii zachowała się najcenniejsza pamiątka dawnej świetności wsi – Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

Cerkiew w Uluczu na trasie Green Velo. Fot. Krzysztof Pęczalski

Obiekt znajduje się na wzgórzu, dlatego warto zostawić rowery u podnóża i wspiąć się do samej świątyni pieszo. Cerkiew jest jednym z najpiękniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej. W Uluczu zachowała się też murowana kaplica z 1848 roku, upamiętniająca zniesienie pańszczyzny.

5. Dubiecko: śladami Krasickiego

Jeśli na rowerowej trasie szukamy nietuzinkowego miejsca na odpoczynek, świetnym miejscem może okazać się Zamek Dubiecko. „Z widokiem na pradolinę Sanu, parkiem z przełomu XVIII i XIX wieku i 300-letnim dębem, który przynosi szczęście, jest perłą na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych” – taki opis znajdziemy na stronie internetowej zamku. Zamek Dubiecko to rzeczywiście prawdziwa „perełka” – z ciekawą historią, smaczną kuchnią i miejsca noclegowymi.

Zamek w Dubiecku

Zamek w Dubiecku

‧ fot. Green Velo

Największą sławę temu miejscu przyniosła bez wątpienia postać Ignacego Krasickiego. To właśnie tutaj, na początku XVII wieku,  urodził się późniejszy poeta i biskup warmiński. Sam zamek był częstym przedmiotem rodzinnych waśni i procesów rodziny Krasickich, przez co z upływem lat, zaniedbany, podupadł i stracił na swej dawnej świetności. Dopiero w latach 1771–1780 zamek dubiecki uległ gruntownym przeobrażeniom. W wyniku tej przebudowy powstała klasycystyczna rezydencja pałacowa otoczona rozległym ogrodem. Obecnie w pałacu mieście się hotel i restauracja, czyli Zamek Dubiecko. W miasteczku warto zobaczyć też kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z XV-wieczną gotycką kropielnicą.

Dubiecko_kościół

Kościół w Dubiecku 

‧ fot. Wikimedia Commons

6. Krasiczyn: renesansowy zamek

Zamek w Krasiczynie to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w Polsce. Murowany obiekt został wzniesiony około 1580 r. przez Stanisława Krasickiego, w miejscu wcześniejszego drewniano-ziemnego. Przebudowa obiektu na przełomie XVI i XVII w. zmieniła go we wspaniałą rezydencję otoczoną parkiem. Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmieniony wygląd, jaki mu wówczas nadano. Na terenie tego imponującego obiektu gościło wielu polskich królów, a sama rezydencja należała do możnych rodów, m.in. Tarłów, Potockich i Sapiehów.

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

‧ fot. Green Velo

Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej Kaplica, przyrównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Zamek udostępniony jest zwiedzającym. Razem z przewodnikiem można zajrzeć do komnat, a nawet lochów z salą tortur. Obecnie znajduje się tu hotel – zadbano, by goście odpoczywali w królewskim stylu.

7. Przemyśl: miasto pogranicza

Na podkarpackiej trasie Green Velo nie można pominąć Przemyśla. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Położone u podnóża Karpat szczyci się bogactwem ponad tysiąca zabytków. Nie sposób nie wspomnieć o przemyskiej twierdzy – jednej z najpotężniejszych w Europie. Należy do najważniejszych w Europie zabytków architektury obronnej II połowy XIX i początków XX wieku.

Przemyśl

Przemyśl

‧ fot. Green Velo

Wielbiciele przyrody powinni koniecznie zobaczyć Bolestraszyce, gdzie znajduje się najładniejsze arboretum w województwie podkarpackim. Na ponad 20 hektarach zgromadzono kilka tysięcy gatunków roślin m.in. 1000 cisów, 160 magnolii oraz 100 dereni jadalnych.

Kolejną atrakcją Bolestraszyc jest największy z fortów Twierdzy Przemyśl, San Rideau. Był to bardzo dobrze uzbrojony obiekt militarny. O ogromie tej fortyfikacji stanowi fakt, że w jednym czasie mogło tam stacjonować 800 żołnierzy. W czasie I wojny światowej fort został zdobyty i wysadzony. Obecnie można oglądać ruiny. Całość fortu jest łatwo dostępna i stanowi dużą atrakcję dla miłośników militariów oraz historii. Do kolejnych fortyfikacji na trasie dojedziemy Czarnym Szlakiem Fortecznym.

Fort San Rideau

Fort San Rideau

‧ fot. Green Velo

Będąc w Przemyślu, warto zboczyć nieco ze szlaku i zwiedzić Starówkę, Zamek Kazimierzowski i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.