Zamknij

Zamek Drakuli oferuje darmowe szczepienia przeciw COVID-19. Nietypowa propozycja dla turystów

10.05.2021 12:01
Rumunia. Zamek Drakuli oferuje darmowe szczepienia przeciw COVID-19. Nietypowa propozycja dla turystów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Słynny zamek w Branie, uważany za siedzibę legendarnego wampira Drakuli, dotąd kusił zwiedzających przede wszystkim malowniczymi widokami oraz znajdującym się w nim muzeum historycznym. Teraz turyści mają jeszcze jeden powód do wizyty - darmowe szczepienie przeciw COVID-19.

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, a wprowadzane obostrzenia przeciwepidemiczne dotknęły wiele sektorów gospodarki. Znacznie ucierpiała m.in. turystyka. W związku z tym firmy działające w tej branży robią wszystko, by jak najbardziej zniwelować straty finansowe i wymyślają coraz to nowsze sposoby na przyciągnięcie podróżnych. Teraz z ciekawą propozycją wyszedł Zamek Drakuli w Branie, który oprócz zwiedzania, oferuje darmowe szczepienie przeciwko COVID-19.

Koronawirus. Zamek Drakuli oferuje bezpłatne szczepienia

Każda osoba, która w jeden z majowych weekendów zdecyduje się zwiedzić położony w rumuńskiej Transylwanii zamek w Branie, będzie miała możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciw COVID-19. Punkt szczepień obsługują zawodowi lekarze oraz pielęgniarki, którzy - w nawiązaniu do Drakuli - mają fartuchy z naklejkami z wampirzymi kłami.

Każdy chętny turysta otrzyma darmową szczepionkę firmy Pfizer. Co ważne, nie trzeba wcześniej umawiać się na wizytę.

Akcja ma nie tylko zachęcić do szczepienia, ale także ściągnąć na zamek turystów. Podczas pandemii liczba odwiedzających zabytek gwałtownie spadła.

"Chcieliśmy pokazać, jak ludzie w Europie byli dźgani 500-600 lat temu" - powiedziała agencji Reutera dyrektor ds. marketingu zamku Alexandru Priscu. Oprócz szczepienia przybyli w majowe weekendy na zamek turyści będą także mogli za darmo zwiedzić wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.

Zamek w Branie odpowiada opisowi siedziby Drakuli, głównej postaci gotyckiej powieści irlandzkiego pisarza Braka Stokera o tym samym tytule. I choć uważany jest on za siedzibę legendarnego wampira, to w rzeczywistości prawdopodobny pierwowzór Drakuli (Wład Palownik) nigdy w nim nie mieszkał. Historycy przypuszczają, że mógł być więziony w zamku w Branie przez nie więcej niż dwa dni.

RadioZET.pl/PAP