Zamknij

Rumunia znosi kwarantannę dla podróżujących. Ale tylko tych zaszczepionych na Covid-19

19.01.2021 16:01
Rumunia
fot. Shutterstock

Władze Rumunii zadeklarowały, że zwolnią z obowiązkowej kwarantanny zaszczepionych turystów. Nowe przepisy dotyczą podróżujących z tzw. żółtej listy, czyli krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest także Polska.

Rumunia jest drugim krajem Unii Europejskiej, który podjął decyzję, że osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi nie będą musiały odbywać 14-dniowej kwarantanny. W ubiegłym roku Cypr, jako pierwszy we Wspólnocie, zadeklarował zwolnienie z wszelkich restrykcji podróżujących, którzy potwierdzą, że się zaszczepili. 

Rumunia. Zaszczepieni będą zwolnieni z kwarantanny

Zmiany dotyczą podróżujących do Rumunii z tzw. żółtej listy, czyli uznanych za niebezpieczne pod względem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa (w tym również z Polski). Zgodnie z ogłoszonymi przez władze przepisami osoby przyjeżdżające z tych państw mogą zostać zwolnione z 14-dniowej kwarantanny, ale muszą spełnić dwa warunki. Po pierwsze – okazać zaświadczenie, że przyjęliśmy dwie dawki szczepionki, a po drugie – od zaszczepienia drugą dawką musi minąć 10 dni.

Kwarantannę będą mogły ominąć również te osoby z "żółtej listy", które są ozdrowieńcami i mogą to udokumentować. Wjazd do Rumunii jest w przypadku tej grupy podróżnych możliwy w okresie od 14 do 90 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19. 

Jak czytamy na stronie MSZ, zwolnione z kwarantanny są także te osoby, które pozostaną na terytorium Rumunii krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany na maksymalnie 48 godzin przed wjazdem do kraju. 

Zwolnienie z obostrzeń zaszczepionych podróżujących już wcześniej zapowiedziały władze Singapuru i Seszeli

Zobacz także

Nowe zasady wprowadzone przez władze Rumunii mogą nie spodobać się wielu podróżującym, biorąc pod uwagę fakt, jak gorącą dyskusję na całym świecie wywołała kwestia szczepień na Covid-19. Prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, Gloria Guevara uważa, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla podróżujących jest krzywdzące i może być wyrazem dyskryminacji wobec tych, którzy się nie zaszczepili. 

W swoim oświadczeniu podkreśliła, że obecnie zbyt mało osób zostało zaszczepionych, by podejmować tak ważne decyzje. Zwróciła też uwagę na to, że osoby, które najwięcej podróżują, najczęściej znajdują się daleko w kolejności szczepień. 

Źródło: gov.pl, Fly4fre.pl