Zamknij

Ruszył bajkowy Festiwal Śniegu i Lodu. Co roku odwiedza go prawie milion osób!

Redakcja
08.01.2018 14:02
Ruszył bajkowy Festiwal Śniegu i Lodu. Co roku odwiedza go prawie milion osób!
fot. East News

Niesamowite rzeźby ze śniegu, lodowe ślizgawki oraz... masowe śluby. Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim mieście Harbin to jedna z największych tego typu imprez na świecie. Każdego roku przyciąga niemal milion osób. 

Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu ma bardzo długą tradycję – odbywa się cyklicznie od 1985 roku. Tegoroczna, 34. edycja tego wydarzenia rozpoczęła się 5 stycznia i ma potrwać do końca lutego. Największe tłumy przyciąga ceremonia otwarcia z pokazem świateł.

Odwiedzający festiwal mogą podziwiać gigantyczne rzeźby oraz budowle z lodu i śniegu (największe wznoszą się nawet na 50 metrów), jeździć na nartach, kibicować osobom biorącym udział w zawodach pływackich i skorzystać z olbrzymich, lodowych ślizgawek – niektóre mają ponad 200 metrów długości! Ważnym elementem festiwalu są też masowe… śluby!

Nad niezwykłą wystawą lodowych rzeźb pracuje zazwyczaj kilka tysięcy artystów. Lód, z których powstają, wyławiany jest z przepływającej przez miasto rzeki Sungari. Na stworzenie konstrukcji o powierzchni 800 tys. metrów kwadratowych używanych jest średnio 180 tys. m3 lodu i 150 tys. m3 śniegu. Efekt? Imponujący!

Chińskie Harbin nazywane jest lodowym miastem z powodu klimatu, który sprzyja mroźnym zimom. Średnia temperatura w zimie to prawie -17 stopni Celsjusza, ale zdarzają się mrozy sięgające nawet do -40 stopni! To idealne warunki do stworzenia bajkowej "krainy lodu i śniegu". 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC