Zamknij

Ryanair: „ceny biletów mogą wzrosnąć”. To koniec tanich lotów?

Redakcja
22.05.2018 10:56
Ryanair - samolot
fot. East News/Mariusz Grzelak

Rosnące koszty paliwa i wynagrodzenia pracowników zmniejszą w tym roku zysk Ryanaira wobec rekordowego wyniku z roku poprzedniego. 

Irlandzki przewoźnik zwiększył roczny zysk do 1,45 miliarda euro, a liczba pasażerów była większa o 9 procent i wyniosła 138 milionów. Wyniki są naprawdę dobre, biorąc pod uwagę fakt, że we wrześniu ubiegłego roku Ryanair musiał anulować ok. 20 tys. lotów z powodu strajku pilotów, a od listopada uziemił 25 samolotów. 

Ryanair przewiduje spadek zysków 

W tym roku przewoźnik spodziewa się zysku 1,25–1,35 miliarda euro, przy zwiększeniu przewozów do 139 mln osób i wzroście kosztów jednostkowych z dodatkowym wydatkiem 400 mln euro na paliwo. Będzie to więc pierwszy spadek jego zysku od 5 lat.

Nasze przewidywania na 2019 rok są zabarwione ostrożnym pesymizmem — oświadczył w komunikacie prezes Michael O'Leary. — Liczba rezerwacji jest dobra, ale ceny biletów są za małe.

Wyjaśnił, że do spadku kosztów jednostkowych, bez kosztów paliwa, dojdzie później na skutek realizacji projektu zwiększenia floty o połowę do 2024 r.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejne zmiany w Ryanairze. Odprawa dla pasażerów może być trudniejsza

Koniec tanich lotów?

O’Leary przyznaje, że Ryanair będzie starał się za wszelką cenę utrzymać niskie ceny biletów, ale może to się okazać niemożliwe. Tym bardziej że przewoźnik wciąż nie ma pewności, jak pójdą rezerwacje w sezonie letnim i jakie będą efekty Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Szef irlandzkiego przewoźnika dodał również, że skoro ceny ropy naftowej zbliżyły się do 80 dolarów za baryłkę, to doprowadzą zimą do dużego wstrząsu w lotnictwie.

Z całą pewnością ceny ropy na poziomie 80 USD za baryłkę spowodują, że wielu przewoźników nie przetrwa zimy. Są na rynku linie lotnicze, które nie były w stanie wypracować zysku, gdy cena ropy wynosiła 40 USD za baryłkę rok temu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ryanair: wyższe opłaty za rezerwację miejsc w samolocie

Źródło: rp.pl, fly4free.pl

___