Zamknij

Ryanair chce odwołać 1000 lotów w wakacje. To protest przeciwko kwarantannie

16.07.2020 10:26
Ryanair
fot. Shutterstock

Ryanair poinformował, że w najbliższych miesiącach – sierpniu i wrześniu – odwoła 1000 lotów z Irlandii do Wielkiej Brytanii. Irlandzki przewoźnik chce w ten sposób zaprotestować przeciwko restrykcyjnym ograniczeniom dla podróżujących, które utrzymuje irlandzki rząd. 

Ryanair uważa, że Irlandia ponosi obecni nieodwracalne straty, ponieważ przybywający do tego kraju pasażerowie z UE są zmuszeni do poddania się 14-dniowej kwarantannie. Jedynym wyjątkiem są osoby, które po wylądowaniu przemieszczają się od razu do Irlandii Północnej lub są pasażerami transferowymi. Irlandzka linia, w imię protestu przeciwko tym restrykcyjnym regułom, postanowiła odwołać aż 1000 rejsów. 

Ryanair: 1000 odwołanych lotów w sierpniu i wrześniu

Rzecznik prasowy Ryanaira poinformował, że zmiany w siatce połączeń dotyczą lotnisk w Cork, Shannon, Knock i Kerry. Z powodu odwołanych połączeń ucierpi nawet 200 tysięcy pasażerów. 

– W zeszłym tygodniu Wielka Brytania i Irlandia Północna zniosły ograniczenia związane z podróżami z i do Unii Europejskiej, a Irlandia została jedynym krajem w UE z obowiązkową 14-dniową kwarantanną dla wszystkich przylotów z państw Unii Europejskiej, z których większość ma mniejszą skalę zachorowań niż Irlandia – czytamy w komunikacie Ryanaira. Dodano, że zupełnie niezrozumiałe jest to, że irlandzki rząd traktuje Niemcy, Danię i Grecję w taki sam sposób, jakby poziom zachorowań na COVID-19 był tam taki, jak w USA, Brazylii czy Indiach.

– Apelujemy do rządu o usunięcie ograniczeń w podróżowaniu między Irlandią i Unią Europejską, aby irlandzkie hotele, restauracje i inni dostawcy usług turystycznych mogli ożywić swoje biznesy i zminimalizować ryzyko utraty miejsc pracy, zanim zacznie się sezon zimowy – podkreśliła irlandzka linia. 

“Independent” wskazuje, że najprostszym sposobem na uniknięcie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w czasie podróży do Irlandii jest najpierw lot do Irlandii Północnej, czyli np. do Belfastu (gdzie ograniczenia nie obowiązują), a następnie przekroczenie granicy z Irlandią.

Irlandzkie media informują, że miejscowy rząd może znieść obowiązkową kwarantannę – najbliższe posiedzenie rządu ma odbyć się 20 lipca.

Źródło: The Independent, Fly4free.pl