Zamknij

Ryanair dostał ostrzeżenie. Jeśli nie zapewni bezpieczeństwa, grozi mu zakaz lotów

07.08.2020 12:25
Samolot Ryanaira
fot. Beata Zawrzel/Reporter/East News

Włoski urząd ds. lotnictwa (ENAC) twierdzi, że Ryanair może otrzymać wkrótce zakaz lotów do Włoch z powodu nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. Ryanair odpiera zarzuty, zapewniając, że stosuje się do wszelkich restrykcji. 

Według ENAC irlandzka linia lekceważy środki bezpieczeństwa zarówno na lotniskach, jak i pokładach samolotów. W oświadczeniu włoski urząd podał, że chodzi m.in. o nieprzestrzeganie obowiązku zachowania dystansu społecznego. 

Ryanair. Włochy grożą zakazem lotów

Zdaniem ENAC Ryanair regularnie łamie wprowadzone zasady bezpieczeństwa i nie reaguje na tłum pasażerów przy wejściu na pokład, stanowiskach odprawy czy w autobusach dowożących podróżnych do samolotu.

Irlandzkiej linii zarzucono też, że nie przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa. Urzędnicy twierdzą, że zarówno pasażerowie, jak i personel pokładowy regularnie nie przestrzegają tej zasady.

Z powodu tych uchybień włoski urząd ds. lotnictwa zapowiedział, że jeśli Ryanair nie zacznie szybko egzekwować przestrzegania zasad bezpieczeństwa, linia lotnicza może dostać całkowity zakaz lotów do Włoch. To oznaczałoby ogromne straty, bo Włochy to bardzo ważny rynek dla irlandzkiego przewoźnika. 

Ryanair nie zgadza się jednak z tym, co zarzuca mu włoski urząd. W oświadczeniu przesłanym do "Corriere della Sera" tania linia przekazała, że gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom i załodze. Przewoźnik przypomniał o swojej polityce, zgodnie z którą wszyscy muszą mieć maseczki przez cały lot, z wyjątkiem czasu na spożywanie posiłków.

Linia lotnicza podkreśliła też, że wprowadziła specjalną procedurę wejścia na pokład - tak, by pasażerowie nie tłoczyli się przy bramkach. Co więcej, jak dodał Ryanair, swoich pasażerów zachęcają do ograniczenia bagażu zabieranego na pokład i akceptują tylko płatności zbliżeniowe. 

Źródło: Simply Flying, Fly4free.pl