Zamknij

Ryanair opublikował raport dot. wynagrodzeń. Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są kolosalne

Redakcja
04.04.2018 11:40
Samolot Ryanair
fot. Mariusz Grzelak/East News

Z najnowszego raportu dotyczącego różnicy w wynagrodzeniach wynika, że kobiety pracujące w Ryanairze w Wielkiej Brytanii zarabiają o 67 proc. mniej niż mężczyźni. To największa różnica zarobków wśród dużych linii lotniczych, które podały takie dane. 

Irlandzka linia lotnicza opublikowała raport na temat różnic w zarobkach między kobietami i mężczyznami. Zestawienie dotyczyło 1182 pracowników linii zatrudnionych w brytyjskich bazach Ryanaira. Ujawnienie takich danych było obowiązkowe, bo brytyjskie prawo przewiduje, że każda firma zatrudniająca w Wielkiej Brytanii powyżej 250 osób musi przedstawić centralnemu urzędowi ds. równości (GEO) raporty o różnicach w wynagradzaniu pod względem płci.

Ryanair: kobiety zarabiają o 67 proc. mniej

Z raportu podanego przez Ryanair wynika, że przeciętna godzinowa stawka mężczyzn zatrudnionych w Ryanairze jest aż o 67 proc. wyższa niż dla kobiet, czyli niemal trzykrotnie mniej.

Nie ulega wątpliwości, że sektor lotnictwa ma szczególny problem z jednakowym wynagradzaniem mężczyzn i kobiet, bo znaczna większość pilotów to mężczyźni. W wypadku Ryanaira na 554 pilotów zaledwie 8 to kobiety. Stanowią one 1,4 proc. wszystkich pilotów ujętych w zestawieniu. 

Różnice w zarobkach w easyJet i British Airways

Jak się okazuje, średnia różnica wynagrodzeń w Ryanairze okazała się większa od tej w easyJet  - 51,7 procent oraz British Airways - 35 procent.

Pierwszy z przewoźników, easyJet, planuje jednak zmniejszyć różnicę zarobków wśród mężczyzn i kobiet. Prezes linii, Johan Lundgren, zapowiedział, że do 2020 roku kobiety mają stanowić 20 procent wszystkich pilotów w brytyjskiej linii. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezes easyJet obniżył swoją pensję o 160 tys. zł. To początek zmian polityki brytyjskiego przewoźnika

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC