Zamknij

Pasażerowie Ryanaira muszą dopłacić do kupionych biletów. Wyższy podatek lotniczy w Niemczech

Redakcja
17.12.2019 11:30
Flickr
fot. Ryanair

Zmiana dotknie tych pasażerów, którzy mają wykupione loty z Niemiec po 1 kwietnia 2020 roku. Ryanair wysyła do takich podróżnych maile z informacją o konieczności dopłaty do biletu w ramach podwyższonego podatku ekologicznego. 

Podwyżki podatku lotniczego w Niemczech mają wejść w życie w przyszłym roku. Jest to część realizowanego programu ochrony klimatu. Rządząca koalicja argumentowała te zmiany koniecznością redukcji emisji dwutlenku węgla przez transport lotniczy, który nadal jest największym jego emitentem w przeliczeniu na jednego pasażera. Wyższy podatek ekologiczny oznacza też wyższe ceny biletów dla pasażerów. 

Ryanair: dopłata do biletów lotniczych 

Irlandzki przewoźnik wysyła maile do pasażerów, którzy planują podróż samolotem z Niemiec po 1 kwietnia 2020 roku i mają już wykupione bilety na loty Ryanaira. Linia, powołując się na swój regulamin, informuje, że dopłata do biletów związana jest z podwyżką podatku lotniczego na terenie Niemiec. 

"On 15th November 2019, the German Parliament approved an icrease in air traffic tax. This increases the tax by €5.53 for EU flights (including domestic flights in Germany) and €9.96 for non-EU flights for anyone travelling from a German airport on and after 1 April 2020. As a result, all airlines are required to collect this increased German air traffic tax from all passengers booked on flights on and after 1 April 2020" - tak brzmi część maila przesyłanego do pasażerów Ryanaira (avianews.com

Ile trzeba dopłacić do biletu? Jak podano w mailu, przypadku lotów krajowych oraz na terenie Unii Europejskiej dopłata wynosi 5,53 euro, a dla lotów poza obszar UE - 9,96 euro

Pasażerowie zostali jednocześnie poinformowani, że do 18 grudnia mogą bezpłatnie anulować swoje rezerwacje i otrzymać pełny zwrot kosztów. Jeśli do tego dnia się nie zgłoszą, dopłata zostanie automatycznie pobrana z karty. 

Zobacz także

Zagłosuj

Często latasz tanimi liniami lotniczymi?

Liczba głosów:

Ryanair krytykuje decyzję niemieckiego rządu, twierdząc, że podwyżka podatku lotniczego, a tym samym cen biletów, nie będzie chronić klimatu. Niemiecki podatek jest wadliwy, bo nie dotyczy lotów transferowych, a tym samym zachęca linie do dłuższych lotów i większej emisji CO2 - podał irlandzki przewoźnik w komunikacie. 

Linia lotnicza proponuje zwalczanie skutków zmian klimatycznych w inny sposób, np. poprzez inwestowanie w nowe samoloty, zużywające mniej paliwa, lepsze wypełnianie miejsc w każdym locie oraz usprawnienie kontroli ruchu lotniczego. Według Ryanaira ten ostatni czynnik odpowiada za około 10 proc. emisji CO2 samolotów (np. w przypadku konieczności skierowana ich na drugi krąg i oczekiwania na lądowanie).

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC