Zamknij

Ryanair zamyka bazy i zawiesza 30 proc. lotów. Które trasy znikną z Polski? [LISTA]

16.10.2020 10:55
Ryanair
fot. Shutterstock

Ryanair redukuje zimowy rozkład lotów o 30 procent. Irlandzki przewoźnik tłumaczy tę decyzję kolejnymi restrykcjami i ograniczeniami, które w związku z pandemią nakładają rządy krajów UE. Dużo cięć należy się spodziewać także w siatce lotów z/do Polski. Lista zawieszonych połączeń z polskich lotnisk jest bardzo długa. 

Ryanair wyjaśnia, że podróże do/z dużej części Europy Środkowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Belgii i Portugalii zostały znacznie ograniczone. "Obostrzenia spowodowały niewielkie osłabienie rezerwacji na październik, ale istotne na listopad i grudzień" - podał przewoźnik w komunikacie. 

Ryanair anuluje 1/3 lotów w zimowym rozkładzie

Irlandzka linia poinformowała, że "w świetle niższej liczby rezerwacji z wyprzedzeniem i planu Ryanair, aby operować przy obłożeniu samolotów na poziomie 70 proc., Ryanair po raz kolejny zredukował zimowy rozkład lotów (listopad – marzec) zmniejszając oferowanie z 60 proc. do 40 proc. w porównaniu do poprzedniej zimy".

Ryanair zakłada utrzymanie do 65 proc. tras z zimowej siatki połączeń, ale przy zmniejszonych częstotliwościach. 

Oprócz zimowego zamknięcia baz w Cork, Shannon i Tuluzie, tanie linie lotnicze ogłosiły znaczne cięcia w bazach w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii oraz w Wiedniu.

 – Żałujemy cięć w zimowym rozkładzie lotów, niestety zostały one wymuszone przez nieskuteczne zarządzanie podróżami lotniczymi w UE przez rządy poszczególnych krajów. Nadal koncentrujemy się na utrzymaniu tak dużego harmonogramu, jak to tylko możliwe, przy utrzymaniu w służbie jak największej liczby samolotów, pilotów oraz załóg pokładowych, jednocześnie minimalizując utratę miejsc pracy  – powiedział Michael O'Leary, prezes Ryanaira, cytowany w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair: jak odzyskać pieniądze za odwołany lot? [Poradnik]

Ryanair. Które trasy z Polski zostaną zawieszone?

W systemie rezerwacyjnym Ryanair pojawiają się kolejne modyfikacje dotyczące zimowego rozkładu lotów (od listopada do końca marca). Jak ustalił portal Fly4free.pl, zmiany w siatce połączeń z Polski będą bardzo duże.

Warszawa-Modlin. Już pod koniec października zostanie zawieszone połączenie do Pafos (Cypr), Belfastu, Palmy (Majorka), Sewilli, Walencji (Hiszpania), a także Cagliari (Włochy). Zimą zmniejszy się też częstotliwości lotów do popularnych kierunków, m.in. do Brukseli, Paryża czy Wiednia.

Poznań. Pod koniec października, co było wcześniej zapowiadane, znikną loty do Rzymu. Na czas zimowy zostanie zawieszonych też wiele połączeń, w tym m.in. na Ukrainę, Maltę, do Oslo, Aten, Budapesztu czy Cork. Nie wystartuje też zapowiadana wcześniej (na 27 października) trasa do Manchesteru.

Wrocław. W zimowym rozkładzie zostaną zawieszone loty do Bergamo, Cagliari, Oslo, Cork, Paryża-Beauvais, na Maltę, do Brukseli, Aten i na Ukrainę (Kijów i Odessa wracają od końca marca). Zniknie też sporo połączeń do Hiszpanii - loty do Malagi, Barcelony, Palmy, Alicante, Madrytu pojawią się dopiero pod koniec marca. 

Kraków. Zawieszone na czas zimowy zostają loty do Pragi, Madrytu, Walencji, Shannon, Palmy, Sewilli, Dortmundu, Frankfurtu, Norymbergi, Charkowa, Lwowa i Ammanu. Połączenia te wrócą pod koniec marca 2021 roku.

Gdańsk. Zmiany czekają też pasażerów z Gdańska. Zawieszone zostaje połączenie do Newcastle, Belfastu, Pizy i Kijowa (powrót pod koniec marca). Ryanair zmniejszy też liczbę lotów na niektórych trasach, m.in. do Londynu i na Maltę.

Katowice. Z zimowej siatki lotów zniknęły loty m.in. do Aten, Oslo, Pafos, Kijowa, Odessy czy Bergamo - wrócą dopiero wiosną 2021 roku. Zmniejszy się tez częstotliwość połączeń do Londynu. 

Źródło: Ryanair, TVN24, Fly4free.pl