Zamknij

Ryanair mocno tnie siatkę lotów. Zmniejszy liczbę połączeń o 20 proc.

18.08.2020 11:37
Ryanair
fot. Shutterstock

Ryanair poinformował, że zmniejszy we wrześniu i październiku liczbę połączeń o 20 proc. Decyzja ta jest związana ze spadkiem liczby rezerwacji w ostatnim czasie, co jest z kolei efektem przywracania restrykcji w podróżowaniu do kolejnych państw. 

– Wprowadzane w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez wiele krajów UE ograniczenia dotyczące podróży negatywnie wpłynęły na przyszłe rezerwacje, zwłaszcza podróży służbowych we wrześniu i październiku, i sensowne jest zmniejszenie częstotliwości (lotów), tak aby dostosować nasze możliwości do popytu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – oświadczył rzecznik irlandzkiego przewoźnika w poniedziałek.

Ryanair zmniejsza liczbę lotów o 20 proc. 

Ryanair wyjaśnił w oficjalnym komunikacie, że cięcia w siatce połączeń będą polegały przede wszystkim na zmniejszaniu liczby lotów, a nie na kasowaniu poszczególnych tras. Zapowiedziano też, że ograniczane będą przede wszystkim połączenia do tych krajów, które w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem zostały objęte restrykcjami przez rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ryanair dodał jednak, że zmniejszona zostanie także liczba połączeń z i do Irlandii.

W ciągu ostatnich tygodni brytyjski rząd przywrócił obowiązek kwarantanny dla wszystkich osób przyjeżdżających z m.in. Hiszpanii, Luksemburga, Belgii, Francji, Holandii i Malty, a media spekulują, że w następnej kolejności objęci zostaną nim też podróżni z Chorwacji, Grecji i Turcji. Irlandzki rząd jest jeszcze bardziej restrykcyjny, bo na jego liście miejsc, do których można bezpiecznie podróżować, zostało już tylko 10 państw i terytoriów.

ZOBACZ TAKŻE: Latanie w czasach koronawirusa. Stworzono projekt "bezpiecznego samolotu"

Ryanair. Redukcja ponad 30 tras z Polski

Najmocniej siatka połączeń ma być zredukowana w przypadku takich krajów jak Hiszpania, Francja i Szwecja, ale też Irlandia. Cięcia dotyczą też innych państw, m.in. Polski. 

Jak podaje portal Fly4free.pl, w porównaniu z innymi krajami w Polsce rozkład połączeń na wrzesień i październik został zredukowany tylko o 10 procent. Zmiany dotkną około 30 tras.

Największe cięcia w siatce lotów zaplanowano na lotnisku w Krakowie. Zmniejszona zostanie liczba połączeń m.in. do Brukseli-Charleroi, Madrytu, Malagi, Walencji, Lizbony, Rzymu i Dublina.  

W przypadku lotniska Warszawa-Modlin największe zmiany czekają "hiszpańskie" trasy. Ryanair zmniejszy liczbę połączeń do Barcelony, Sewilli i Walencji. We wrześniu zredukowane zostaną też loty do Rzymu. Oprócz tego na półtora miesiąca zostanie zawieszona trasa do Sztokholmu-Skavsta. 

Z Poznania znikną loty do Girony i będzie też mniej połączeń do Alicante. Zmiany czekają też Gdańsk - do połowy października zostają zawieszone loty do włoskiej Pizy. Zmniejszy się też liczba lotów na trasie Gdańsk-Cork. Lotniska w Rzeszowie i Pyrzowicach (Katowice) pożegnają część połączeń z i do Dublina.

We Wrocławiu na półtora miesiąca (do połowy października) zniknie połączenie do hiszpańskiej Girony.  Zmniejszy się też we wrześniu i październiku liczba połączeń do Madrytu, Malagi i na Majorkę. Będzie również mniej lotów do Shannon, Dublina i Cork. 

Źródło: PAP, Fly4free