Zamknij

Rysy i inne szczyty Tatr wyższe niż sądzono. Nowe pomiary kartografów

24.08.2020 10:20
Rysy, Tatry
fot. Shutterstock

Najwyższy szczyt Polski nie mierzy już 2499 m n.p.m. Według najnowszych ustaleń kartografów polska część Rysów jest o metr wyższa niż dotąd sądzono. Nową wysokość ma też Świnica oraz inne tatrzańskie szczyty.

Nowych pomiarów polskich szczytów i przełęczy dokonał Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart. Opublikowana mapa turystyczna wskazuje inne niż powszechne znane wysokości wielu tatrzańskich szczytów.

Tatry. Zmiany w wysokościach szczytów

Z nowych opracowań wynika, że po polskiej stronie Rysy mają wysokość 2500 m n.p.m., czyli o metr więcej niż dotychczas sądzono. Z kolei po słowackiej stronie główny wierzchołek Rysów nieco "zmalał" - ma wysokość 2501, a nie 2503 m n.p.m. 

Nową wysokość ma też Świdnica - 2302 m n.p.m, a nie 2301 - jest więc o metr wyższa niż do tej pory podawano. Spore różnice widoczne są w Koziej Przełęczy - jest zgodnie z nową mapą niższa o...11 metrów. Jej wysokość wynosi 2126 m, a nie 2137 m.

Popularny turystycznie Zawrat ma wysokość 2156 metrów zamiast 2158 m, a Mięguszowiecki Szczyt Czarny - 2404 metrów zamiast 2410 m.

Największa różnica w podawanych dotąd wysokościach dotyczy Litworowego Szczytu (na terenie Słowacji) - jest o 63 metry niższy niż do tej pory sądzono - ma 2360 m zamiast 2423 metrów. 

Autorzy map poinformowali, że są to największe zmiany w opisie wysokości na mapach Tatr od 86 lat, to jest od wydania w 1934 roku przez WIG w Warszawie Fotogrametrycznej Mapy Parku Narodowego Tatry. 

– Jesteśmy pełni podziwu dla wysiłku osób i poziomu technologii z tamtych lat, które dały tak wspaniałe rezultaty. Nowe dane wymagają jednak zaktualizowania obrazu Tatr, co uczyniliśmy dla satysfakcji miłośników tych gór, z jak największą starannością – czytamy na stronie www.polkart.com.pl, gdzie udostępniono całe opracowanie.

Źródło: PAP, Tatromaniak