Zamknij

Rzadkie zjawisko nad Nebraską. Nad stanem powstały "fale na niebie", które przeraziły mieszkańców

10.05.2021 12:26
Chmury nad USA
fot. Marko Korosec / mediadrumworld.c/EAST NEWS

Kilka dni temu nad jednym z regionów Stanów Zjednoczonych na niebie uformowało się niesamowite i nieco niepokojące zjawisko. Wyglądem przypominało "fale na niebie". Do sieci trafiły zdjęcia, które ukazują je w pełnej krasie. A my wyjaśniamy, co to takiego.

Nebraska to stan leżący w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ostatnio jego mieszkańcy mieli okazję zaobserwować na niebie bardzo rzadkie zjawisko. Pojawia się ono tak sporadycznie, że swoją nazwę otrzymało zaledwie 4 lata temu.

Oczom świadków ukazały się "fale na niebie". To nic innego, jak chmury asperitas, które pierwszy raz udało się uchwycić na zdjęciach zaledwie kilkanaście lat temu. Dlaczego ich widok może wywoływać gęsią skórkę? Sami zobaczcie.

Rzadkie zjawisko nad Nebraską. Nad stanem powstały "fale na niebie"

W pierwszym tygodniu maja nad Nebraską uformowały się na niebie niezwykłe chmury. Na pierwszy rzut oka wyglądały one jak wzburzone fale i wyglądały dość niepokojąco. W dodatku w tym czasie w wielu regionach USA obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne przed możliwymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, dlatego gęste obłoki wystraszyły Amerykanów.

To rzadkie zjawisko, które zauważono nad jednym ze stanów, to chmury asperitas. Są one ciemne i wyglądają na burzowe, ale zwykle nie prowadzą do powstawania wyładowań elektrycznych. Występują one szczególnie często w rejonie Wielkich Równin w Stanach Zjednoczonych, przeważnie rano i po południu, jako następstwo konwekcji po burzy.

Pierwszy raz asperitas sfotografowano w 2005 i 2006 roku - najpierw w Nowej Zelandii, a później w amerykańskim stanie Iowa. I choć zjawisko to występuje rzadko, od tamtej pory udało się je jeszcze kilka razy zarejestrować - m.in. nad Tatrami czy w Łodzi.

Jednak dopiero w 2017 roku po raz pierwszy chmura asperitas pojawiła się w zaktualizowanym Międzynarodowym Atlasie Chmur. Koniecznie zobaczcie, jak prezentowała się na niebie nad Stanami Zjednoczonymi na początku maja.

Źródło: Twoja pogoda