Zamknij

Nowe zakazy i surowe kary dla turystów w Rzymie. Na co trzeba uważać?

Redakcja
09.11.2018 11:37
Rzym - Piazza Navona
fot. Pixabay

Straż miejska w Rzymie postanowiła zaostrzyć walkę między innymi z piciem alkoholu pod gołym niebem, biwakowaniem w rejonie zabytków oraz wandalizmem. Od teraz osoby łamiące przepisy mogą zostać ukarane nie tylko grzywną, ale też zakazem pobytu w danej strefie stolicy.

Prace nad nowym regulaminem w celu dostosowania go do aktualnej sytuacji trwały trzy lata. Jak podkreślił zarząd Wiecznego Miasta, regulamin z 1946 roku był "przestarzały". Celem zmian jest zapewnienie "bezpieczeństwa w mieście oraz spokojnej i cywilizowanej koegzystencji".

Wysokie grzywny oraz zakaz wstępu do miasta

Jak podaje PAP, na mocy nowego rozporządzenia osoby łamiące przepisy mogą zostać ukarane nie tylko wysoką grzywną, ale też zakazem pobytu w danej strefie Rzymu. Kara ta przypomina stosowany we Włoszech zakaz stadionowy i może zostać wymierzona na okres od 48 godzin do 60 dni w przypadku recydywy.

Zakaz wstępu będzie dotyczył jego 14 dzielnic - od okolic Watykanu po historyczne centrum wokół najważniejszych zabytków, przez rejony restauracji i nocnej rozrywki, czyli Zatybrze i Testaccio, po nowoczesny Eur i nadmorską Ostię.

Kara zabraniająca powrotu do tych miejsc zostanie wymierzona każdemu, kto swoim zachowaniem narusza zasady bezpieczeństwa i wymóg szanowania wyglądu miasta.

Zobacz także

Zakaz biwakowania i spożywania alkoholu po 23

W nowym regulaminie wprowadzono obowiązujący w 14 dzielnicach przez cały rok (nie tylko latem) zakaz sprzedaży na wynos i konsumpcji napojów alkoholowych w szkle po godzinie 22.00. Z kolei od godziny 23.00 ma obowiązywać zakaz picia wina i piwa pod gołym niebem także z innych pojemników.

Kary przewidziano za tak zwane biwakowanie, czyli siadanie z prowiantem i napojami w rejonie zabytków oraz przy fontannach, a także - co jest nowością - przy ulicznych kranach z wodą pitną. Za jedzenie na brzegu fontanny przewidziana jest grzywna w wysokości do 240 euro.

Co więcej, zabroniono obecności centurionów, czyli osób w strojach żołnierzy rzymskich pozujących odpłatnie do zdjęć oraz pomywaczy szyb na skrzyżowaniach.

Zobacz także

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC