Zamknij

Samolot miał lecieć do Florencji, wylądował 100 km dalej. Wszystko przez niedopatrzenie

Nina Czochara
12.04.2019 12:31
Scandinavian Airlines
fot. Flickr

Samolot, który planowo miał lecieć z lotniska w Kopenhadze do Florencji, musiał wylądować 100 km dalej, w Bolonii. W czasie przygotowań do startu piloci zorientowali się, że nie ma zaprogramowanej trasy do portu lotniczego Florencji-Peretola. Linie Scandinavian Airlines podjęły decyzję o zmianie trasy.

Samolot linii Scandinavian Airlines miał wylecieć 11 kwietnia, około południa, z lotniska Kopenhaga-Kastrup do portu we Florencji. Kiedy piloci przygotowywali się do startu maszyny okazało się, że nie nie mają zaprogramowanej trasy na właściwe lotnisko. 

Zamiast we Florencji, wylądowali w Bolonii

Linie Scandinavian Airlines próbowały rozwiązać ten problem, ale okazało się to niemożliwe w tak krótkim czasie. Wobec tego zdecydowano, że samolot wystartuje i poleci nie do Florencji, a do Bolonii, skąd pasażerowie lotu dojadą autobusami do miejsca docelowego.

Przedstawiciele skandynawskiego przewoźnika uznali, że to lepsze rozwiązanie niż odwołanie lotu. Jak powiedziała w wywiadzie dla Daily Mail rzecznika Scandinavian Airlines: "Decyzja o lądowaniu w Bolonii miała na celu możliwie jak najszybsze w zaistniałej sytuacji dowiezienie pasażerów do miejsca docelowego. Nie chcieliśmy całkowicie odwoływać rejsu do Florencji". 

Ostatecznie samolot wystartował z Kopenhagi o 13.19. Po niecałych 2 godzinach lotu wylądował w odległej o blisko 100 km Bolonii, na lotnisku G. Marconi. Stamtąd pasażerowie zostali zabrani autobusami do Florencji.

To nie pierwsza w ostatnim czasie tego typu sytuacja. Pod koniec marca samolot linii British Airways,  który miał planowo polecieć do Duesseldorfu w Niemczech, wylądował... w szkockim Edynburgu. Załoga najprawdopodobniej błędnie zasugerowała się dokumentami z poprzedniego dnia, kiedy ten samolot leciał do stolicy Szkocji. 

Przeczytaj także:

Pilot zasnął podczas lotu. Obudził się prawie 50 km za lotniskiem

Panika na pokładzie. Pilot pomylił przyciski w czasie lotu

Źródło: Daily Mail

___

RadioZET.pl/NC