Zamknij

Samolot zawisł na linie 100 metrów nad ziemią. Załoga czekała na pomoc kilka godzin

Redakcja
03.10.2018 14:06
Samolot zawisł na linie
fot. Facebook/Mountain Club of SA - Search And Rescue

Samolot z dwoma osobami na pokładzie uderzył w 2-kilometrową linę, będącą częścią kolejki tyrolskiej w parku narodowym Pilanesberg w RPA. Maszyna nie rozbiła się, ale zawisła 100 metrów nas ziemią. Akcja ratunkowa trwała ponad pięć godzin. 

Do wypadku doszło w północnej części Republiki Południowej Afryki, na słynnej kolejce tyrolskiej "Zip 2000" rozciągającej się na długości 2 kilometrów. Pilot niewielkiego samolotu prawdopodobnie nie zauważył liny rozpiętej na wysokości 100 metrów i w nią uderzył. Maszyna zawisła śmigłem na linie.

Załoga samolotu czekała na ratunek 5 godzin

Po tym niefortunnym zdarzeniu do akcji ruszyli ratownicy oraz wolontariusze z Johannesburga. Po przeanalizowaniu różnych sposobów, ratownicy postanowili dostać się do samolotu od góry - zjechać do niego 550 metrów po linie. - Ponieważ nie było możliwości inspekcji maszyny, ratownicy zabrali kilka toreb sprzętu i ponad 200 metrów liny - relacjonował Klub Wysokogórski RPA. 

Najtrudniejszą częścią akcji ratunkowej było przeniesienie pasażerów z siedzeń w samolocie do uprzęży tak, by nie naruszyć pozycji wiszącej maszyny. Ratownicy najpierw ostrożnie przetransportowali dwie osoby z samolotu do uprzęży, następnie błyskawicznie przeciągnęli je 50 metrów od maszyny, by na koniec opuścić pasażerów na ziemię.

Akcję od początku utrudniał silny wiatr. Od momentu zawiśnięcia do dotarcia ratowników do samolotu minęło pięć godzin, a sama akcja ratunkowa trwała godzinę. Samolot zdjęto z liny kolejne kilka godzin później. Kolejka linowa Zip 2000 jak na razie jest wyłączona z użytku.

Samolot Bat Hawk, który uderzył w kolejkę, należy do organizacji pozarządowej Pilanesberg Wildlife Trust, która zajmuje się m.in. opieką nad dzikimi zwierzętami.

Przeczytaj także:

• Niebezpieczne lądowanie. Samolot nie trafił w pas startowy i wpadł do morza

Pilot stracił przytomność podczas lądowania

Źrodło: polsatnews.pl

___

RadioZET.pl/NC