Zamknij

Samoloty tylko dla zaszczepionych pasażerów. Pierwsza linia lotnicza wprowadzi restrykcje

09.09.2021 11:06
Samoloty tylko dla zaszczepionych pasażerów. Linia Qantas wprowadzi restrykcje
fot. SHUTTERSTOCK

Narodowe linie lotnicze Australii Qantas potwierdziły, że w przypadku lotów międzynarodowych na pokład samolotów będą mieli wstęp wyłącznie zaszczepieni pasażerowie. To pierwszy przewoźnik na świecie, który zapowiedział wprowadzenie tego typu restrykcji.

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, a skutki pandemii odbiły się przede wszystkim na branży turystycznej. Pasażerowie, w związku z COVID-19 i brakiem pewności, co do wprowadzania kolejnych obostrzeń, przestali podróżować. I choć pojawiły się szczepionki, a sytuacja na świecie nieco się uspokoiła, to linie lotnicze cały czas zastanawiają się, jakie działania podjąć, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Na początku miesiąca pisaliśmy, że Wizz Air zapowiedział ważną zmianę dla swoich pracowników. Od 1 grudnia br. załogi samolotów węgierskiej linii będą musiały być zaszczepione przeciw COVID-19 lub w szczególnych przypadkach przechodzić regularne testy antygentowe. Z kolei australijski przewoźnik Qantas poszedł o krok dalej i właśnie ogłosił, że na pokład wpuści tylko zaszczepionych.

Linia Qantas wpuści do samolotu wyłącznie zaszczepionych pasażerów

Pod koniec 2020 roku prezes linii Qantas, Alana Joyce, powiedział, że do jego samolotów w przypadku lotów międzynarodowych, wstęp będą miały tylko osoby, który przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19. Wówczas stwierdził, że według niego, takie restrykcje wprowadzą przewoźnicy na całym świecie. I choć tak się nie stało, to Joyce konsekwentnie trzyma się swojej decyzji.

"Wierzymy, że szczepienia powinny być jednym z wymogów, aby bezpiecznie wrócić do latania i podróżować między poszczególnymi krajami. Qantas wprowadzi politykę w lotach międzynarodowych, zgodnie z którą będziemy przewozili tylko zaszczepionych pasażerów" - powiedział w ostatnim wywiadzie, cytowany przez portal Fly4Free.pl.

Jak dalej czytamy w serwisie, od tej reguły mają być pewne wyjątki. Przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi irlandzki przewoźnik nie będzie wymagał m.in. od pasażerów, którzy nie mogą tego zrobić z powodu medycznych przeciwskazań. 

Przypomnijmy, że linia Qantas do szczepień zobowiązała także swoich pracowników. Załoga na przyjęcie preparatu ma czas do 15 listopada.

Nasza polityka w przypadku lotów międzynarodowych zakłada, że będziemy przewozili tylko zaszczepionych pasażerów. Uważamy bowiem, że będzie to jeden z wymogów, aby udowodnić, że jesteśmy bezpieczną linią i w bezpieczny sposób przewozimy pasażerów - podkreślił Alana Joyce, cytowany przez Fly4Free.pl.

Co ciekawe, w wywiadzie prezes linii Qantas zapowiedział, że jeszcze w grudniu br. mają zostać częściowo otwarte granice Australii. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na oficjalne potwierdzenie tych informacji przez władze kraju.

RadioZET.pl/Fly4Free.pl