Zamknij

Zniknął największy wodospad Ekwadoru. Słynna atrakcja przestała istnieć

Nina Czochara
03.04.2020 11:28
San Rafael wodospad
fot. Shutterstock

Wodospad San Rafael, położony nad rzeką Coca, był popularną atrakcją turystyczną Ekwadoru. Każdego roku przyciągał tysiące odwiedzających. Okazuje się jednak, że ten niezwykły cud natury zniknął na zawsze. 

Wodospad San Rafael, utworzony przez zejście rzeki Coca i położony w otoczeniu dżungli, tworzył jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów w Ekwadorze. Kaskada wody spadała tam z wysokości 150 metrów, czyniąc go najwyższym wodospadem w kraju. Okazuje się, że mieszkańcy kraju utracili swój "cud" natury. 

Zniknął wodospad San Rafael 

Na profilu NASA Earth udostępniono zdjęcia wodospadu z sierpnia 2014 roku oraz z marca 2020 roku. Na zdjęciu wykonanym w tym roku można zobaczyć jego znacznie mniejszą aktywność. Co więcej, opis wodospadu San Rafael zniknął z oficjalnej strony promującej Ekwador - podaje CNN. 

Eksperci z Ministerstwa Środowiska Ekwadoru podają, że możliwą przyczyną zniknięcia San Rafael było załamanie się dna koryta rzeki w jej górnym biegu. To z kolei spowodowało spłynięcie pod ziemię części wód rzeki zasilającej wodospad. 

Jak podaje CNN, pojawiły się podejrzenia, że ta deformacja niekoniecznie nastąpiła w sposób naturalny. Niektórzy geolodzy sugerują, że zniknięcie wody może mieć związek z budową na rzece największej hydroelektrowni w kraju.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

•  W Portoryko zawaliło się słynne okno skalne. Wyspa straciła atrakcję turystyczną

•  5 niezwykłych atrakcji, które przestały istnieć. Tych miejsc już nie zobaczymy

•  25 miejsc, które mogą wkrótce zniknąć. Na liście jeden zabytek z Polski

Źródło: CNN

___

RadioZET.pl/NC