Zamknij

Rosja rozszerza darmowe e-wizy. Bez opłat do Sankt Petersburga

Nina Czochara
24.07.2019 10:06
Sankt Petersburg
fot. Shutterstock

Od 1 października 2019 Rosja wprowadzi dla podróżnych odwiedzających Sankt Petersburg bezpłatne wizy elektroniczne, które pozwolą na maksymalnie 8-dniowy pobyt na tym terenie. Od 1 lipca obywatele 53 państw mogą ubiegać się o darmowe e-wizy do obwodu kaliningradzkiego.

Dekret wprowadzający kolejne ułatwienia w uzyskaniu wizy do Rosji został już podpisany przez Władimira Putina. Zgodnie z nim od 1 października wjazd do Federacji Rosyjskiej, przez punkty kontrolne granicy państwowej w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim, będzie możliwy na podstawie elektronicznych wiz.

Darmowe e-wizy do Sankt Petersburga

Elektroniczne wizy, umożliwiające turystom darmowy wjazd na teren obwodu kaliningradzkiego funkcjonują już od 1 lipca 2019 r. Od 1 października będzie można z nich korzystać również podczas podróży do Petersburga. E-wiza pozwoli turystom na pobyt w Rosji przez 8 dni. Zdaniem Aleksandra Biegłowa, gubernatora Petersburga, przyczyni się to do rozwoju turystyki w regionie.

sankt petersburg
fot. pixabay

ZOBACZ TAKŻE: Do USA bez wizy? Polska z rekordowo niskim odsetkiem odmów wizowych 

Turyści będą mogli aplikować o wizy na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie później niż na cztery dni przed planowanym przybyciem do Rosji. Wnioskujący nie zostaną obciążeni żadną opłatą konsularną. Do przekroczenia granicy turystom będzie potrzebny numer identyfikacyjny nadany przy wydaniu wizy oraz dokument tożsamości. Aby przekroczyć granicę, trzeba będzie posiadać także ubezpieczenie oraz bilet powrotny lub potwierdzenie jego zakupu.

Jak czytamy w dekrecie, lista krajów, których obywatele będą mogli aplikować o e-wizy, zostanie podana w późniejszym terminie. Prawdopodobnie będzie to ta sama grupa państw, które objęto dostępem do elektronicznych wiz do Obwodu Kaliningradzkiego - czyli w tym gronie powinni znaleźć się także Polacy.

Elektroniczna wiza do Sankt Petersburga oraz regionu leningradzkiego będzie ważna przez 30 dni, ale pozwoli na pobyt do 8 dni.

Zobacz także

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC