Zamknij

Santorini: 6 miejsc, które trzeba zobaczyć

Redakcja
27.07.2018 13:16
Santorini
fot. Shutterstock

Charakterystyczne białe domki wznoszące się na wzgórzach. Plaże o niespotykanym kolorze. Najpiękniejsze w całej Grecji zachody słońca. I atmosfera cudownie sielankowa. Santorini to prawdziwa perełka Morza Egejskiego.

Wyspa Santorini bywa nazywana „kalliste”, czyli najpiękniejsza. Zdecydowania zasługuje na ten tytuł, bo jej pejzaże i klimat urzekają każdego, kto się tu pojawi. Przekonajcie się, dlaczego właśnie Santorini powinno być kolejnym celem na wakacyjną wyprawę. Ruszamy w podróż po jednej z najpiękniejszych wysp greckich w archipelagu Cyklad.  

1. Oia: legendarne zachody słońca

To bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej reprezentatywne miejsce na Santorini, położone na północnym cyplu wyspy. Białe domki piętrzące się na wzgórzu, wąskie uliczki, architektura widniejąca na liście UNESCO i urzekające zachody słońca – to właśnie Oia. Niektórzy twierdzą, że będąc na Santorini, trzeba chociaż raz przyjechać tu przed zmrokiem, by zobaczyć legendarny już zachód słońca ze słynnego punktu widokowego (Kasteli).

Oia
fot. Shutterstock

Widok jest naprawdę wyjątkowy, choć w szczycie sezonu trzeba przygotować się na tłumy turystów żądnych tego samego, niezwykłego zachodu słońca. Z wioski warto przespacerować się do pobliskiego Portu Ammoundi położonego u podróży Oia. W pobliżu nie znajdziemy żadnych plaż, ale tę stratę z pewnością zrekompensują krajobrazy i niesamowity klimat.

Zobacz także

2. Fira: podróż po stolicy wyspy

To stolica Santorini i miasto, które pełni funkcję centrum społeczno-ekonomicznego. Patrząc na Firę z oddali, można odnieść wrażenie, że niejako „zawisła” na krawędzi urwiska, co tworzy niesamowity efekt widokowy. Miasteczko usytuowane jest wysoko nad morzem, a na sam szczyt prowadzą wąskie uliczki.

Oprócz fantastycznych widoków stolica oferuje również kilka muzeów (m.in. Muzeum Prehistorii i Archeologiczne) oraz liczne kawiarnie, restauracje, galerie, a po zachodzie słońca tętniące życiem bary i klub. W Firze znajduje się też tzw. Stary Port (Old Port), przy którym cumują jachty i statki wycieczkowe.

Zobacz także

3. Czerwona plaża

Jej właściwa nazwa to Kokkini Paralia, choć większość osób nazywa ją po prostu „czerwoną plażą”. Miejsce to zawdzięcza swoją sławę niespotykanej barwie. Plażę otaczają bowiem charakterystyczne, czerwone klify, które w połączenie z turkusową wodą tworzą niesamowity efekt. Warto jednak pamiętać, że dojazd do tego miejsca jest nieco utrudniony i aby dotrzeć do plaży, trzeba przejść skalisty, dość wymagający odcinek.

Akrotiri
fot. Shutterstock

Czerwona plaża, uznawana za najpiękniejszą na wyspie, znajduje się w pobliżu miejscowości Akrotiri, ok. 12 km od stolicy Santorini. Samo Akrotiri nazywane jest czasem „greckimi Pompejami”. Miasto zostało zniszczone przez wybuch wulkanu w XVII wieku p.n.e. W XIX wieku archeolodzy rozpoczęli na tym terenie prace wykopaliskowe, w wyniku których odnaleźli labirynt uliczek, pozostałości antycznych domostw oraz bardzo dobrze zachowane freski przestawiające sceny z życia codziennego ówczesnych mieszkańców. 

Zobacz także

4. Pyrgos: miasto na wzgórzu

To dawna stolica wyspy i niewielkie miasto ulokowane na wzgórzu. Zobaczymy tu tradycyjne, białe domki piętrzące się wokół zamku weneckiego. Jak na tak niewielką powierzchnię, w Pyrgos znajdziemy wiele kaplic i kościołów, wśród których najstarszy jest X-wieczny Theotokaki, kryjący w swoich wnętrzach piękne freski.

Pyrgos
fot. Shutterstock

Warto pospacerować wąskimi uliczkami miasteczka, gdzie czekają klimatyczne kawiarnie, restauracje z lokalną kuchnią, galerie i sklepy z pamiątkami. Z najwyższego punktu Pyrgos można podziwiać panoramę całego Santorini.

Zobacz także

5. Wulkan Nea Kameni

Z Santorini warto wybrać się w rejs na pobliską, niezamieszkałą wyspę Nea Kameni. To właśnie na niej znajduje się jeden z niewielu aktywnych do dziś wulkanów – ostatnia, niewielka erupcja miała miejsce w 1950 roku. Chociaż sama wyspa nie jest urzekająca, z pewnością przyciąga dymiący krater wulkan  i niesamowite widoki roztaczające się z punktu widokowego.

Z Santorini (m.in. z portu Fira) organizowane są wycieczki na Nea Kameni. Rejsy łączone są bardzo często z drugą, pobliską wysepką – Palea Kameni, gdzie można popływać w gorących źródłach. 

6. Imerovigli: widoki, które nie zawiodą

Niektórzy twierdzą, że właśnie to miejsce słynie z najpiękniejszych widoków i zachodów słońca. Imerovigli usytuowane jest na samym brzegu klifu, z którego rozciąga się niesamowita panorama na Morze Egejskie. Miasto znajduje się zaledwie 2 km na północ od Firy, dlatego bez problemu można tu dotrzeć samochodem, a nawet pieszo, wzdłuż wybrzeża.

Imerovigli
fot. Shutterstock

Imerovigli, choć szczyci się charakterystyczną dla Santorini zabudową z białymi domkami, jest zdecydowanie spokojniejsze i mniej zatłoczone niż słynne Oia czy Fira.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC