Zamknij

Włoska wyspa wprowadza płatny wstęp i limity na plaży. Chcą ograniczyć liczbę turystów

Redakcja
18.02.2020 12:09
La Pelosa na Sardynii
fot. Piotr Dziurman/Reporter/East News

Jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech, La Pelosa na Sardynii, będzie od tegorocznego sezonu letniego płatna. Co więcej, wejdzie na nią tylko ograniczona liczba osób. Lokalne władze tłumaczą, że decyzja jest podyktowana chęcią ochrony tego słynnego miejsca przed tłumami turystów. 

La Pelosa nazywana jest czasem "włoskimi Malediwami". Biały piasek, turkusowa woda oraz przepiękne widoki uczyniły plażę na Sardynii jedną z najbardziej lubianych przez turystów z całego świata. Ogromna liczba zwiedzających okazała się jednak problematyczna, więc władze już w ubiegłym roku postanowiły pobierać opłaty za wstęp. Wypoczynek w tym miejscu będzie ograniczony.

La Pelosa: opłata za wstęp i limit turystów

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radę gminy Stintino wstęp na plażę, położoną na wysuniętym cyplu w północno-zachodniej części wyspy, kosztować będzie 3,50 euro, a liczbę osób, jakie będą mogły tam przebywać, ograniczono do 1500 dziennie. Z opłaty zwolnione będą dzieci do 12 lat. Zasady te mają obowiązywać od 1 czerwca do końca września.

Ustalenie limitu wstępu uznano za konieczne, bo z każdym rokiem ten zakątek Sardynii narażony jest na coraz większe zniszczenie, przede wszystkim z powodu stale rosnącego napływu turystów. Dotychczas - jak zaznaczył burmistrz Antonio Diana - przybywało tam dziennie nawet od 5-7 tysięcy plażowiczów, co znacznie przekracza możliwości tego miejsca.

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzanie opłat za wstęp na plażę?

Liczba głosów:

Uzyskane od turystów pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie cennego środowiska naturalnego na plaży, słynącej z krystalicznie czystej wody i piasku oraz malowniczych widoków.

Każda wchodząca na plażę La Pelosa otrzyma biodegradowalną bransoletkę. Na plażę można będzie przyjść z sąsiednich odcinków wybrzeża na spacer, ale nie przebywać tam. Kontrole wśród obecnych ma prowadzić wyznaczony do tego personel. Przy okazji przypomniano, że także tam, jak i na wszystkich plażach na Sardynii, w mocy pozostaje kategoryczny zakaz wynoszenia piasku.

ZOBACZ TAKŻE:

• Tego nie można robić na plaży. Za te wykroczenia grozi mandat

• Turyści zabrali 40 kg piasku z plaży Sardynii. Grozi im 6 lat więzienia

• Włoskie miasteczko wprowadza zakaz budowy zamków z piasku. Turyści oburzeni

___

RadioZET.pl/PAP/NC