Zamknij

Sardynia wprowadza opłatę za wstęp na plażę. Turyści muszą dopłacić za wypoczynek

Nina Czochara
14.11.2019 13:55
La Pelosa - Sardynia
fot. Shutterstock

Turyści, którzy będą chcieli odpocząć na białych piaskach jednej z najsłynniejszych plaż Sardynii, wkrótce będą musieli kupić bilet. Władze w Stintino zamierzają wprowadzić opłatę za wstęp na plażę La Pelosa, która każdego lata jest oblegana przez turystów.

La Pelosa uznawana jest za najpiękniejszą plażę nie tylko na Sardynii, ale i w całej Europie (wyróżnienie w rankingu Tripadvisora). Miejsce to nazywane jest czasem "włoskimi Malediwami". Wszystko za sprawą białego piasku, krystalicznie czystej wody i przepięknym, niemal rajskim widokom. Nic dziwnego, że plaża cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów. Wprowadzenie opłaty za wstęp na La Pelosę to część planu, którego celem jest ograniczenie liczby odwiedzających do 1500 dziennie.

Sardynia: opłata za wejście na plażę

Opłata za wstęp na plażę zostanie początkowo naliczona w ramach okresu próbnego. Jak wyjaśnia burmistrz Stintino, Antonio Diana, badania ostrzegają, że na plaży istnieje ryzyko wystąpienia szkód spowodowanych przeludnieniem, opłata pomogłaby władzom lokalnym opłacić m.in. nadzór. Nie jest jednak jasne, ile będzie wynosić bilet wstępu.

Zobacz także

"Bilety pozwolą nam pokryć wydatki związane z utrzymaniem Pelosy, a także rozdzielić wpływy na utrzymanie i czyszczenie innych plaż" - wyjaśniła cytowana przez "Sassari Oggi" radna Francesca Demontis. Na Pelosę przybywa każdego dnia latem od 5 do 7 tysięcy osób.

Na plażę, którą burmistrz Stintino nazywa klejnotem, już nie można wnosić własnych ręczników i toreb plażowych. Ma to na celu zahamowanie "utraty piasku" w oszałamiająco śnieżnobiałym kolorze, który znika w ogromnych ilościach z plaży, wielkiej atrakcji wyspy. Za zabieranie piasku i kamyków z plaży na Sardynii grozi grzywna w wysokości do 5 tys. euro.

ZOBACZ TAKŻE: Turyści zabrali 40 kg piasku z plaży Sardynii. Grozi im 6 lat więzienia

____

RadioZET.pl/PAP/NC