Zamknij

Turystka ukradła 15 kg piasku z Sardynii. Po 40 latach odesłała go na wyspę

12.10.2020 13:16
Sardynia - plaża Spaggia Rosa
fot. Shutterstock

Plaże Sardynii są regularnie okradane przez odwiedzających z piasku, kamyków i muszelek. Zdarza się jednak, że skruszeni turyści po wielu latach postanawiają oddać skradzioną "pamiątkę z wakacji". Tak też było w przypadku mieszkanki Toskanii, która po 40 latach odesłała 15 kg wywiezionego kiedyś z Sardynii piasku i kamyków. 

Sardynia słynie z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Władze wyspy od kilku lat zmagają się z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni, które turyści chcą zabierać jako pamiątkę z wakacji. Czasami turystów rusza jednak sumienie i odsyłają to, co należy do włoskiej wyspy. 

Sardynia. Turystka odesłała 15 kg piasku

Stowarzyszenie Sardynia Okradana i Zrabowana, które walczy z niszczeniem środowiska naturalnego, otrzymało w ostatnim czasie ciężką przesyłkę. Był do niej dołączony list od kobiety, która od lat 80. spędzała tam wakacje. Wyjaśniła, że sprzątając niedawno piwnicę w rodzinnym domu, znalazła wśród swoich zabawek plażowych także plastikowe butelki pełne piasku i kamyków, który wywoziła co roku na pamiątkę.

Kobieta o imieniu Elena podkreśliła, że natychmiast postanowiła odesłać wszystko "za wszelką cenę". Jak dodała, starając się razem ze swoją córką nie stracić ani ziarenka piasku zapakowała zawartość butelek. „Powierzamy to wam, bo jesteśmy pewne, że wszystko wróci na swoje miejsce” – podkreśliła autorka listu.
„To kolejna kropla w morzu, ale i następny zachęcający sygnał” – tak gest ten skomentowało stowarzyszenie obrońców środowiska naturalnego Sardynii.

ZOBACZ TAKŻE: Sardynia: 10 najpiękniejszych plaż na wyspie

Surowe kary za kradzież piasku z Sardynii

To kolejny w ostatnich latach przypadek odesłania piasku wywiezionego z Sardynii przez turystów. Jak zauważają media, często po latach rusza ich sumienie, gdy dowiadują się o obecnie obowiązujących tam przepisach zabraniających takich praktyk, które są uważane za kradzież. Za wywóz piasku, kamyków i muszelek wymierzane są surowe kary finansowe. Na lotniskach na wyspie każdego dnia celnicy rekwirują nawet 50 kilogramów tych cennych bogactw naturalnych.

Na Sardynii za wynoszenie z plaży piasku, kamieni czy też muszli grozi grzywna w wysokości do nawet 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych.  

Źródło: PAP