Zamknij

Serwis kąpieliskowy 2020. Gdzie można się bezpiecznie kąpać w Polsce?

02.06.2020 16:26
Plaża w Międzyzdrojach
fot. Shutterstock

Z początkiem czerwca rozpoczął się sezon kąpieliskowy w Polsce. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny „serwis kąpieliskowy” z aktualnymi informacjami o datach otwarcia oraz stanie wody zatwierdzonych kąpielisk w Polsce. Gdzie planować urlop nad wodą?

Z powodu pandemii koronawirusa wielu Polaków planuje spędzić tegoroczny urlop w kraju – największą popularnością cieszą się miejscówki nad Bałtykiem oraz nad polskimi jeziorami.

W planowaniu wakacji pomocny może okazać się właśnie „Serwis kąpieliskowy” 2020, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami dla turystów.

Mapa kąpielisk w Polsce 2020

W sezonie kąpielowym 2020 roku zostało wyznaczonych uchwałami rad gmin 623 kąpieliska – na razie można skorzystać z 18. Jakie informacje znajdują się na interaktywnej mapie kąpielisk?

Po wybraniu określonego miejsca/kąpieliska na mapie, wyświetli się raport zawierający dane dotyczące jakości wody, infrastruktury kąpieliska (m.in. czy jest strzeżone, przystosowane do osób niepełnosprawnych itp.), warunków panujących na kąpielisku oraz klasyfikacji i profilu kąpieliska.

mapa kąpielisk w Polsce
fot. sk.gis.gov.pl/

Wybrane kąpielisko można również znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Wystarczy wybrać pole „Znajdź kąpielisko” i tam wpisać nazwę interesującego nas miejsca.

Zobacz także

Serwis kąpieliskowy 2020: które miejsca są bezpieczne?

Umieszczone na mapie kąpieliska będą oznaczane konkretnymi kolorami. Zielone punkty to miejsca, w których woda nadaje się do kąpieli. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku. 

Szare punkty to kąpieliska, które nie zostały jeszcze udostępnione odwiedzającym – można jednak znaleźć informacje na temat daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego w tym miejscu (szczegółowy raport pojawi się oczywiście tuż po jego otwarciu).

Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn takiego stanu jest zanieczyszczenie wody sinicami.

Interaktywna mapa kąpielisk jest aktualizowana na bieżąco. Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

•  Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Źródło: sk.gis.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC