Zamknij

Serwis kąpieliskowy znów aktywny. Sprawdź, gdzie można bezpiecznie kąpać się w Polsce

Nina Czochara
06.06.2019 11:49
Plaża w Łebie
fot. Shutterstock

Planujesz urlop lub krótki wypad nad wodę? Koniecznie sprawdź stan kąpieliska w wybranym regionie Polski. Stworzony przez Departament Zdrowia Publicznego GIS specjalny „Serwis kąpieliskowy” z interaktywną mapą pozwala znaleźć aktualne informacje na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. 

Z początkiem czerwca rozpoczął się oficjalny sezon kąpieliskowy. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił swój serwis sk.gis.gov.pl, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami. Znajdują się na niej wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska.

Interaktywna mapa kąpielisk w Polsce

Na interaktywnej mapie Polski zaznaczone zostały wszystkie oficjalne kąpieliska (wyznaczone uchwałami rad gmin). Po wybraniu określonego punktu, można wyczytać zarówno nazwę danego kąpieliska, jak i informację o stanie jego wody, rozpoczęciu sezonu oraz datę ostatniego pomiaru.

mapa kąpielisk
fot. sk.gis.gov.pl

Mapa zawiera również przydatne informacje o infrastrukturze danego miejsca (czy jest strzeżone, przystosowane do osób niepełnosprawnych itp.). Przy niektórych kąpieliskach stan wody określany jest w czterostopniowej skali. Na stronie serwisu znajdują się wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska - łącznie 615.

Wybrane kąpielisko można również znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Wystarczy wybrać pole „Znajdź kąpielisko” i tam wpisać nazwę interesującego nas miejsca.

Zobacz także

Jak są oznaczone miejsca bezpieczne?

Umieszczone na mapie kąpieliska będą systematycznie pokrywane kolorami. Zielone punkty to miejsca, w których woda nadaje się do kąpieli. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku. 

Zagłosuj

Planujesz w tym roku urlop nad Bałtykiem?

Liczba głosów:

Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn takiego stanu jest zanieczyszczenie wody sinicami. Czerwone to te, w których woda jest niezdatna. Szary kolor  informuje o braku przeprowadzonych pomiarów. Mapa aktualizowana jest na bieżąco, a zatem o każdej zmianie użytkownicy zostaną natychmiast poinformowani. Czynnych i nadających się do kąpieli miejsc jest na razie kilkanaście, w tym tylko dwa nad morzem (w Międzyzdrojach i w Gdańsku-Brzeźnie). 

Zobacz także

Źródło: sk.gis.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC