Zamknij
Sezon narciarski w Karpaczu
3 Zobacz galerię
fot. Grażyna Wiat/ Radio ZET

Sezon narciarski stoi w tym roku pod znakiem zapytania. W Karpaczu właściciele stoków narciarskich nie wiedzą, czy sezon w ogóle ruszy, jednak nie zwlekają z przygotowaniami do zimy. Już trwają pracę, żeby pierwsi narciarze mogli się pojawić na stokach na początku grudnia. 

Miejscowości turystyczne liczą straty, ale też przygotowują się na zimę. W Karpaczu na stokach narciarskich wyciągi przechodzą kontrole, układany jest igelit, a nawet pracują fabryki śniegu.

– Liczymy na to, że obostrzenia nie będą tak wysokie, żebyśmy nie mogli ruszyć z sezonem. Mamy nadzieje, że nie będziemy stratni – przyznaje Radiu ZET Noemi Kościsz ze Stacji Narciarskiej Winterpol Karpacz Biały Jar.

Bardzo trudną sytuację mają również właściciele obiektów hotelowych. Z powodu wprowadzonych restrykcji hotele teraz mogą przyjmować tylko gości w podróżach służbowych. Wiele obiektów w Karpaczu jest całkowicie zamkniętych, bo to nieopłacalne.

 – Wysłałam swoich pracowników na postojowe. Trzymam się rękami i nogami tego, żeby ich nie zwalniać. Z agencjami zewnętrznymi już rozwiązałam umowy. Liczymy, że ten sezon będzie dobry, a jeżeli go nie będzie, to hotele po prostu umrą – mówi Radiu ZET Joanna Zębik, dyrektorka hotelu Artus.

Zobacz także

Samorząd też liczy straty – to już nawet 4 mln mniej wpływów do miejskiego budżetu z powodu epidemii i pomocy dla przedsiębiorców. Wszyscy też czekają na decyzję rządu.  

– Widać, że miasto jest wymarłe. To jest trudna sytuacja, a przedsiębiorcom towarzyszy duża niepewność. To oczekiwanie na to, co będzie, jest najgorsze – wyjaśnia zastępca burmistrza Karpacza, Kamila Cyganek.

Na ulicach Karpacza wiele się nie dzieje, mimo że nawet jesiennie miesiące bywają tutaj udane i w zeszłym roku turystów nie brakowało. Teraz od lokalnych sprzedawców można usłyszeć, że jeśli sytuacja się nie zmieni, biznes trzeba będzie zamknąć.

Rząd na razie nie zdradził swoich planów na zimę  i możliwych ograniczeń. Natomiast do 29 listopada nie zamierza luzować obowiązujących obecnie zasad.

RadioZET