Zamknij

Sharm el Sheikh: turystyczna perła Egiptu

Redakcja
14.06.2018 17:03
Sharm el Sheikh
fot. Shutterstock

Sharm el Sheikh (Szarm el-Szejk) to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków kurortów w Egipcie. Właśnie dlatego często nazywany jest „egipską perłą”. Region ten jest połączeniem klimatu Orientu z europejskim standardem w hotelach. To również i przede wszystkim raj dla miłośników nurkowania oraz wielbicieli poznawania starożytnej historii.

Sharm el Sheikh (Szarm el-Szejk) znajduje się na południowym krańcu półwyspu Synaj, nad Morzem Czerwonym. Od słynnej Hurghady to niemal 100 km w linii prostej. Ten egipski region otoczony jest trzema zatokami Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay. Niegdyś niewielka wioska rybacka, od lat 80. zaczęła rozwijać się w atrakcyjny kurort wypoczynkowy. Obecnie w Sharm el Sheikh znajdziemy piaszczyste plaże, luksusowe kompleksy hotelowe oraz jedną z najpiękniejszych raf koralowych na świecie.

Sharm el Sheikh: najlepsze miejsce na nurkowanie

Sharm el Sheikh i jego okolice nie bez powodu odwiedzają nurkowie z całego świata. Wielu ekspertów może potwierdzić, że jest to najlepsze na świecie miejsce do uprawiania tego sportu zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko.

Morze Czerwone idealnie nadaje się na stawianie pierwszych kroków w głębinach. Stała temperatura tutejszych wód (rzadko spadająca poniżej 20˚C) przyczyniła się bowiem do powstania wyjątkowego bogactwa podwodnego. W głębinach kryje się ok. 250 raf koralowych i ponad 1000 gatunków ryb. Ale to nie wszystko. Wysokie zasolenie Morza Czerwonego sprawia, iż widoczność pod wodą jest doskonała. W ciągu roku waha się od 20 do 30 metrów.

Nurkowanie_Sharm el Sheikh
fot. Shutterstock

• Gdzie warto wybrać się na nurkowanie w Sharm el Sheikh?

Sporą popularnością cieszy się pobliska zatoka Na'ama Bay – znajduje się tu wiele ośrodków nurkowych organizujących kursy, wycieczki i rejsy. Godne uwagi są również okolice wyspy Tiran, nadmorska miejscowość Dahab oraz wyznaczone miejsca w Parku Narodowym Ras Muhammad.  W tym ostatnim z miejsc można zobaczyć nie tylko rafy koralowe, ale też wraki zatopionych statków. W Egipcie znajdziemy zarówno polskie, jak i angielskie bazy nurkowe.

Zobacz także

Co warto zobaczyć w Sharm El Sheikh? [TOP 5 atrakcji]

1. Góra i Klasztor św. Katarzyny
Góra św. Katarzyny to najwyższy szczyt w całym Egipcie (2500 metrów) i popularny cel pieszych wędrówek. Aby zdobyć tę górę, można wybrać jedną z kilku dostępnych dróg. Warto jednak być dobrze przygotowanym do takiej wycieczki. Najkrótsza z tras, Siket Syidna Musa, obejmuje schody składające się z 3 750 stopni! Wiele osób wspina się po zapadnięciu zmroku, częściowo, aby uniknąć gorąca, ale także, aby nie przegapić wspaniałego wschodu słońca.

klasztor św. Katarzyny - Egipt
fot. Shutterstock

U północno-zachodniego podnóża góry znajduje się słynny klasztor św. Katarzyny  zbudowany na rozkaz cesarza Justyniana. Budowlę wzniesiono  wokół miejsca, w którym według Biblii Mojżesz zobaczył gorejący krzew.

2. Góra Mojżesza
Wznosi się na południowym krańcu półwyspu Synaj. Wierzy się, że to właśnie tutaj Mojżesz rozmawiał z Bogiem i otrzymał tablice z 10 przykazaniami. Na szczyt prowadzi 3400 granitowych stopni, które wybudował jeden z mnichów, wypełniając swoje śluby zakonne. Wspinaczkę na tę górę bardzo często łączy się z wyprawą na górę św. Katarzyny.

3. Kolorowy Kanion
To jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych półwyspu Synaj. Przepiękne, rzeźbione przez wodę, wiatr oraz piasek formy skalne zadziwiają swoimi kształtami i kolorami. Kanion tworzy imponujący labirynt wznoszący się na wysokość nawet 40 metrów.

Kolorowy Kanion
fot. Shutterstock

Na zwiedzanie tego miejsca warto udać się rano – nie tylko ze względu na niższą temperaturą, ale również mniejsze tłumy turystów. Wstęp do Kolorowego Kanionu możliwy jest tylko z przewodnikiem. Można wykupić zorganizowaną wycieczkę z lokalnym biurem podróży.

4. Park Narodowy Ras Muhammad
Zajmujący 480 km2 Ras Mohammed znajduje się na samym szczycie półwyspu Synaj, ok. 20 kilometrów od Sharm el Shekih. Roztacza się stąd niesamowity widok na Morze Czerwone. Obecnie na tym terenie ustanowiony Park Narodowy w celu ochrony życia morskiego, flory oraz zachowania naturalnego piękna tego rejonu. Dla wielbicieli nurkowania Park Narodowy Ras Mohammed jest swoistym rajem. Znajduje się tu ponad 220 gatunków koralowca, 1000 rodzajów ryb, 100 rodzajów mięczaków i 150 skorupiaków. 

5. Old Market
To najstarsza część popularnego kurortu. W tym miejscu można poczuć klimat orientalnych bazarów i podszkolić umiejętność targowania. Ci wprawieni w tej „sztuce” mogą obniżyć  podawaną przez sprzedawców cenę nawet o 70 proc.! Old Market to dobry punkt nie tylko na zakupy. Można tu też usiąść w jednej z klimatycznych kafejek i zrelaksować się przy tradycyjnej herbacie czy filiżance mocnej kawy.

Zobacz także

Zobacz także

Pogoda w Sharm el Sheikh: kiedy zaplanować wakacje?

W Sharm el Sheikh panuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy, z niezwykle rzadkimi opadami deszczu. Temperatura w okresie zimowym (od listopada do marca) wynosi w ciągu dnia od 15-35 °C, natomiast w miesiącach letnich (od kwietnia do października) od 20 do 45 °C. Najgoręcej jest oczywiście w szczycie sezonu – lipiec-sierpień. Warto jednak zaznaczyć, że niska wilgotność powietrza sprawia, że upały nie są uciążliwe dla turystów.

Kiedy warto jechać na wakacje do Sharm el Sheikh? To zależy od wakacyjnych preferencji. Jeśli nie przeszkadzają ci upały i nastawiasz się wyłącznie na wypoczynek przy hotelowym basenie, to możesz wybrać sezon wysoki (lipiec-sierpień), kiedy temperatura w ciągu dnia wynosi powyżej 40 °C. Nie jest to zdecydowanie dobry czas na zwiedzanie.

W czerwcu oraz wrześniu nie jest tak gorąco jak w ścisłym letnim sezonie, a temperatury sięgają około 30 °C. Woda w morzu jest bardzo ciepła (około  22 °C) i idealna na uprawianie sportów wodnych.

Zimą w Hurghadzie temperatury powietrza nie są tak wysokie jak latem. W najchłodniejszym miesiącu, styczniu, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 22 °C. To jednak bardzo dobry czas dla wielbicieli zwiedzania.

Zobacz także

Sharm el Sheikh: informacje praktyczne

Czy potrzebna jest wiza?
Tak, przy wjeździe na teren całego Egiptu wymagany jest paszport oraz wiza. O wizę można ubiegać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na lotnisku w Egipcie. Aby otrzymać wizę, należy mieć paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży. Opłata wynosi 25 USD (wiza jednokrotna) lub 35 USD (wiza wielokrotna). Wizę można wyrobić również za pośrednictwem strony internetowej visa2egypt.gov.eg.

Ceny wakacji w Sharm el Sheikh
Tydzień wakacji w hotelu 5-gwiazdkowym z opcją all inclusive kosztują od ok. 1800 zł (w sezonie wysokim). W miesiącach zimowych ceny wakacji z biurem podróży znacznie się obniżają — tydzień wypoczynku kosztuje od 900 zł. Ciekawe okazje cenowe można również złapać w ramach Last Minute.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Turcja: 12 miejsc, które warto zobaczyć

Wakacje zimą – gdzie warto polecieć w poszukiwaniu słońca?

Jak upolować tanie wakacje? 6 sposobów na Last Minute

___

RadioZET.pl/NC